MENÜ

 

F E K E T E  L Á S Z L Ó

Dr. N Á D O R   T A M Á S

Bibliográfia

Pécs, 1997.

 

 

 

 

                                                                            Lektorálta: Surján Miklós és Szkladányi Péter

                                                                                  Az anyaggyűjtés lezárva: 1995. dec. 31.

 

 

                                                               B E V E Z E T Ő

 

      Dr. Nádor Tamás zenei író, kritikus, helytörténész, nyugdíjazásáig a Pécsi Rádió zenei szerkesztője 1 9 2 5-ben született Pécsett, a legbelsőbb belvárosban: a Király utca 22. számú Rüffer házban. Ősi »tüke«, mert a Közép Makárban lévő szőlőjükben éltek Megyeri térre költözésükig. A régi nyarakat édesanyja, Vasváry Flóra szüleinek szkókói villájában töltötték, ami ma kibővítve, átalakítva, a Pécsi Akadémiai Bizottság Székháza.

A bibliográfia olyan demokratikus fórum, ahol a rangok, címek nem szerepelnek, de dr. Nádor Tamás esetében kivételt kell tenni, mert Ő nem címként, hanem megkülönböztetésül kénytelen az 1948-ban megszerzett doktori címét viselni. Az 1934-ben Budapesten született Nádor Tamás újságíró, író ugyanis az RTV- újság olvasó szerkesztője, rádió-oratóriumok és tv-film forgatókönyvek írója, könnyen összetéveszthető munkái alapján a pécsi Nádor Tamással.

Dr. Nádor Tamásról többek között a:

                                     KI KICSODA A MAGYAR ZENEI ÉLETBEN?

második kiadásában, és a

                                         KI KICSODA 1995-ben PÉCSETT?

című munkákban találhatunk információt.

     Dr. Nádor Tamás művészetével, írói- és rádiósmunkásságával, meghatározó egyénisége volt Pécsnek és Dél-Baranyának, de ezen határokon túl is ismerték. Az írással 11, a rádiózással 17 éves korában kötelezte el magát és ez szinte haláláig betöltötte életét. Tizenhét önálló kötet, helytörténeti tanulmányok, zenei riportok, cikkek és kritikák, ismertetések egyes írókról és műveikről, valamint szépirodalmi munkák jelezték életútját.

       Az adatgyűjtés során teljességre törekedtünk és ezért minden általa írott cikket, válogatás nélkül felvettünk. Később kiderült, hogy válogatásra terjedelmi, de értékrendi szempontból is szükség volt. Ezért csakis a zenei, művészi, irodalmi és helyismereti témájú cikkei kerülhettek a bibliográfiába. Mintegy 300 tételt az irodalmiból; 460 tételt a rádiós témakörből kihagytunk.

      Külön kell szólni három olyan kiadványról, melyeket vagy teljes egészében dr. NÁDOR Tamás szerkesztett (ZENÉLŐ PÉCS) illetve bennük a komolyzenei és hangverseny ismertetőket írta a (ZENEI TÁJÉKOZTATÓ és a PÉCSI MŰSOR). Ezek a kiadványok havonta jelentek meg, gazdag képanyaggal. Pécs város kulturális programjait tartalmazták mozitól a kiállításokig. Helytörténeti ismertető és keresztrejtvény zárta a kiadványt. A komolyzenei programokra egy-három oldal terjedelem jutott. A zeneszerzők és az előadóművészek életrajza mellett részletesen ismertette az előadásra kerülő zeneművek tartalmát, szerkezetét, mondanivalóját.

      Mindezekkel egy időben egy hatalmas ívelésű rádiós munkásságot mondhatott magáénak, melyet bibliográfiában lehetetlen, de talán nem is szükséges feldolgozni. Itt is válogatásra került sor, és elsősorban a zenei-, művészi és az irodalmi élettel kapcsolatos műsorai kerülhettek be. A válogatás csak arra szolgál, hogy mintegy keresztmetszetet adjon arról, milyen széles kört ölelt fel tevékenysége. Ezt az áldozatos munkát több kitüntetés ismerte el, melyet az életrajzi részben ismertettünk.

     A bibliográfia két részben foglalja össze ezen tevékenységeit, gondosan ügyelve arra, hogy minden fontos adat kerüljön bele, amivel a több irányú megközelítést akartuk biztosítani.

Az »Életrajzi adatok«-at az 1995-ben megjelent:

                                                  É L E T E M – M U Z S I K A

        Dokumentumok, visszaemlékezések, fényképek családomról, munkásságomról

című kiadványából vettük. Kiegészítésül az újságokban megjelent dr. Nádor Tamásról szóló cikkeket használtuk fel. A kutatásban nagy segítséget és útmutatást nyújtott a dr. Nádor Tamás összes munkáit tartalmazó, általa vezetett jegyzék, amelyet volt szíves rendelkezésre bocsátani. A diák- és ifjúkori munkáiról, valamint rádiós működéséről az ebből kapott adatokat használtuk fel. Igen jelentős azon cikkeinek száma, melyek aláírása nélkül jelentek meg. Az ilyen cikkek előtt: „xx” jel található.

      Zenéről, zeneszerzőkről számos helyen tartott előadást Pécsett, vidéki városokban, és a rádióban. Népszerűségét jelezte, hogy számos külföldi szereplésre kísérhetett el ének- és zenekarokat. A sikerekről írott és rádiós tudósításokat küldött, melyeket az életrajzi részben találhatunk, de minden esetben ismertetjük a tételszámot, ahol az ide vonatkozó cikkét megtaláljuk.

         A kritikái egyes írókról és műveikről című részben az írókat abc rendben soroltuk fel.

       Szólni kell dr. Nádor Tamás írói álneveiről, nevének rövidített formáiról is. A Dunántúli Naplóban /1961/ megjelenő regényét,Tamás György: Csalóka fények címen közölte az újság. Amikor a Független Nép munkatársa volt, „Kíváncsi ceruza” címen sorozatot indított. Az aláírás: „- iron-ia -” volt. Az újság később Független Néplap címen jelent meg. Ezen kívül külső munkatársként az Esti Pécsi Napló, a Pécsi Napló a Dunántúli, majd Új Dunántúli Napló adott legtöbb írásának helyet. A periodikumok teljes felsorolását a névmutatóban találjuk.

    Ugyanebben az újságban 1948-ban „palatinus” néven kezd cikkezni, „-más” pedig első színikritikáit jelzi. Aláírásként megjelentek a mindvégig használt rövidítések, melyeket a bevezető végén található. Jelek és rövidítéseknél ismertetünk. A legtöbb írása azonban teljes név aláírásával jelent meg. A Pécsi Rádiónak – 1953 óta egyetlen munkahelyének – zenei-, majd vezető szerkesztője.

         Feladatának tartotta a város zenei múltjának kutatását, gyűjtését, feldolgozását.

     Mindig igyekezett valami meglepőt, újat hozni. Ennek érdekében egymást váltó sorozatokat indított útjára. Ilyen volt a: Tarka tarisznya, amelyből az 1953-as indítás után 1955-ig 72 adás hangzott el. 1949-től zene-, 1951-től operaismertetésekkel jelentkezik a rádió hullámain. A Bartók Rádió sorozatban közvetített válogatásokat a Pécsi Rádió hangarchívumából, melyeknek szerkesztője dr. Nádor Tamás volt. 1975-ben indult a Zenélő Dél-Dunántúl, a Hétközben, 1985-ben az Emberek, emlékek, dallamok c. aktuális zenei magazinjai a Pécsi Rádióban. Az utóbbiból 71 rész hangzott el 1992 decemberéig. Ezen sorozat 1991. nov. 24. adása döntő fontosságú volt e sorok írójára. Hatására sikerült egy feledésre ítélt írónőnek: Dénes Gizellának bibliográfiáját elkészíteni. Köszönhettem ezt dr. Nádor Tamás rendkívül érdekes és értékes riportjának.

     Nyugdíjas éveiben sem szakadt el hivatásától. Minden második vasárnap délelőtt, fél 10–10 óráig: Színes, zenés összeállítással jelentkezett, melyekben emléket állított a régieknek, de aktuális eseményekről is szólott.

      Az adatgyűjtést dr. Nádor Tamás rendkívüli gonddal összegyűjtött és megőrzött kézirataiból és a Baranya Megyei Könyvtár archív anyagából végeztük.

     A mutatóban közölt tételszámok kurzív betűvel jelzik az újságok és folyóiratok nevét. Az ott felsoroltakon kívül még a Függetlenség, Kis Újság, Magyar Ifjúság, MRT Újság, Nyári Színház Műsorfüzete, Pécsi Tájékoztató, Új Tükör, Vasárnapi Hírek és a Zenei Napló című periodikumokban jelentek meg írásai. A mutató vastag tételszámai pedig a dr. Nádor Tamásról szóló írásokat jelölik.

       A Névmutató tartalmazza a bibliográfiában előforduló valamennyi író, művész, zene- és énekkar, tárgyal személy, testület, intézmény nevét, valamint a földrajzi neveket.

       A bibliográfia dr. Nádor Tamás életében elkészült. Azokat a javításokat, kiigazításokat, melyeket kifogásolt, akaratának megfelelően elvégeztük. 1996-ban sajnos már nem közölt olyan jelentős publikációt, ami miatt az adatgyűjtés határidejét módosítani kellett volna.

       A kézirat zenei lektorálásánál Pécs város Szimfonikus Zenekarának korábbi névhasználatának helyességéről kétségek merültek fel. ANTAL György karnagy feljegyzése szerint: 1951-1956-ig Városi Szimfonikus Zenekar, 1956. okt. 1-től 1983 decemberéig: Pécsi Filharmonikus Zenekar. 1984-től napjainkig Pécsi Szimfonikus Zenekar.

 

Dr. Nádor Tamás egyik írásából idézzünk végső búcsúzásként:

     „...Hálás vagyok a sorsnak, hogy életemet a zene töltötte ki. A Pécsi Rádió zenei szerkesztőjeként lehetőségem nyílt arra, hogy ott, de nagyon gyakran az országos adókon vagy újságokban is bemutassam, megismertessem, megszólaltassam, propagáljam városom zenei értékeit. Szinte egy életen keresztül feladatomnak tartottam a város zenei múltja dokumentumainak kutatását, gyűjtését, feldolgozását. Elmentem a város és a megye minden pontjára, ahol zene szólt: a színházba, hangverseny-termekbe, ének- és zenekarok próbahelyiségeibe, iskolákba, már-már feledésbe merülő népdalokat éneklő falusi öregekhez és készítettem a zenei felvételeket. Így vált a diákkori ábrándos kedvtelésem egész életemet betöltő hivatássá...”



J E L E K   É S   R Ö V I D Í T É S E K



xx = Cikkét dr. Nádor Tamás nem írta alá.

- -. = Az írás szerzője ismeretlen.

3. m. = 3. műsor, Budapest.

Bp. I. = Budapest Rádió I.

Bp. II. = Budapest Rádió II.

BR. = Bartók Rádió.

EPN. = Esti Pécsi Napló.

DN. = Dunántúli Napló.

FN. = Független Nép.

FNlap. = Független Néplap.

HDN. = Hétfői Dunántúli Napló.

ill. = illusztrált.

-iron-ia- = Dr. Nádor Tamás

JPM. = Janus Pannonius Múzeum.

JPT. = Janus Pannonius Társaság.

JPTE. = Janus Pannonius Tudományegyetem.

klny. = különlenyomat.

km. = közreműködött.

KR. = Kossuth Rádió.

Magyar Rádió Pécsi Körzeti Stúdiója = Pécsi Rádió.

-más = Dr. Nádor Tamás.

MÉV = Mecseki Ércbányászati Vállalat.

MRT = Magyar Rádió Televízió.

MSZB = Mecseki Szénbányák.

MTV = Magyar Televízió.

palatinus = Dr. Nádor Tamás.

PAB. = Pécsi Akadémiai Bizottság.

Pécsi R. = Pécsi Rádió.

PR. = Petőfi Rádió.

PN. = Pécsi Napló.

PVT. = Pécsi Városi Televízió.

-r -s = Dr. Nádor Tamás.

Tamás György = Dr. Nádor Tamás.

ÚDN. = Új Dunántúli Napló.

Vö. = vesd össze.





Í R Á S O K   dr.  N Á D O R  T A M Á S R Ó L

 

 

 


                                                              GOSZTONYI PÁL

 

                                                                   DIÁKÉLET



     Kezembe került ez a kis füzet. Nem egyéb, mint egy egyszerű iskolai irka, de rajta a büszke cím: Diákélet. Ifjúsági elbeszélés, 3 kötetben. Írta: NÁDOR Tamás. Nem tudom mi volt az, de valami elfogta a szívemet. Nem tudom mi volt az, talán a kis elsős gimnazista naiv lelke, talán az összevissza dobált sorok közül kimutatkozó írói kedv, talán a történet megkapó egyszerűsége. Nem tudom, de nekem nagyon tetszett. Ha megengeditek kedves fiúk, én a szerkesztő néhány részletet leközlök itt...

                                                                          [Pécsi Ciszterci Diák. 1936. jún. 20. 12-14. p.]



                                                 PUSZTAI-POPOVICS JÓZSEF

 

                       LÁTOGATÁS A PÉCSI CISZTERCI DIÁKOK STÚDIÓJÁBAN

 

       A ciszterciek gyönyörű iskolapalotájában, a díszterem előtti stúdióban működik a gimnázium ifjú rádiós-különítménye. A rádiótechnika iránt lelkesedő fiúk a hetedikes NÁDOR Tamás és a hatodikos OLLÉ László vezetésével, és a tanári kar megértő támogatásával rendezték be a jól felszerelt stúdiót, ahol a múlt év őszén kezdték meg a hangfelvételek készítését, hogy megörökítsék az intézet kiemelkedő ünnepségeit. A rádiós-különítmény azonban sikerült külső közvetítéseket is végzett és még Beremendre is elmentek a fiúk, amikor a hős leventéknek átadták a Kormányzó Úr kitüntetéseit.

A stúdióban, ahol villanyhuzalok, erősítők, lemezvágó apparátusok, mikrofonok sorakoznak egymás mellett, NÁDOR Tamás és OLLÉ László oly fölényes biztonsággal és hozzáértéssel magyarázzák el a készülékek rendeltetését, mintha mindannyian öreg rádiómérnökök lennének. NÁDOR Tamás, aki a stúdió »vezérigazgatója« tisztét tölti be, csillogó szemmel meséli el, hogyan kezdték meg munkájukat, és mit végeztek eddig.

Tavaly nyáron határoztuk el OLLÉ László barátommal, hogy hangfelvételeket fogunk készíteni. Felkerestük a budapesti stúdióban LŐRINCZKY Gyula főmérnököt, aki értékes gyakorlati útbaigazításokat adott. Érintkezésbe léptünk MALCSINER Ferenccel a Zászlónk szerkesztőjével, aki mint a Standard villamos ipari vállalat tisztviselője a műszerek és berendezések egy részéhez kedvezményes áron juttatott bennünket.

Kaptatok valakitől anyagi támogatást?

Nem, a magunk erejéből szereztünk be mindent, a gimnázium igazgatója pedig helyiségeket bocsátott rendelkezésünkre. Az intézet viseli az áram költségeket is.

Milyen elgondolással kezdtetek munkához?

Az volt a tervünk, hogy a ciszterci rend jubiláris esztendejében, megörökítjük az intézet részére, a rendezendő ünnepélyeket. Ezt meg is valósítottuk.

A lemeztáratokban hány jól sikerült felvételt őriztek?

Körülbelül harmincat – válaszol OLLÉ László, a műszaki vezető, aki részletesen elmondja, hogyan készülnek a külső és a belső felvételek.

NÁDOR Tamás és OLLÉ László elmondják búcsúzóul, hogy a nyáron átrendezik a stúdiót. Berendezik a felolvasó szobát, hogy a következő tanévben még eredményesebben dolgozhassanak.

                                                                                            [Dunántúl. 1942. jún. 24. 4. p.]

 

                                                             FÖLDESSY DÉNES

   

  EGY DIÁK SZÉP FANATIZMUSÁVAL INDULT

 

    NÁDOR Tamás a pécsi rádió zenei szerkesztője. Telefonon győzködök vele.

Miért kellene rólam írni?

Mert te voltál az első vidéki zenei szerkesztő, mert négy megyényi hallgatóság zenei kultúráját, tájékozottságát segíted formálni, meg a szórakozást is, mert te alapítottad az ország első iskolarádióját, mert...

De miért éppen most?

Mert most vagy utoljára ötven éves! Csend a válasz, majd megadja magát.

Jó, gyere el tíz után.

                                                                         *

Kávét kérsz? – kérdi a stúdiójában és erre remegni kezd az ingem, mert kísért a nevetés. Hiszen közel két évtizede két naponként összefutunk és félmondatonként értjük egymást: »Mi van?« – »Hány sort írsz?« – »Röviden, mert húzok!!« – De kávéval sose kínálgattuk egymást. A zenei szerkesztőből tehát – másodpercek alatt riportalany lett. Szolgálat-készen figyel a kérdésekre és udvariassága azért nem feltűnő, mert NÁDOR Tamás szerkesztőként is csak udvariasan, halkan tud kérni. Egyébként újrafogalmazást nem igénylő mondatai fogalmazást nem igénylő mondatai bizonyítják: szakmabeli...

Hát akkor..., hogy kezdted?

Gimnazista koromban láttam egy színházi közvetítést. A páholyban fejhallgatós hangmérnök, meg valami kicsi, szitaféle, amiről később elmagyarázták, hogy mikrofonnak hívják és csodákra képes... Akkor kezdtem el vágyakozni a rádiós pálya iránt. De családi hagyomány-ként joghallgató lettem, s közben írogattam Pestre, a rádióba. Először egy VAJDA János költészetéről szóló tanulmányomat fogadták el, aztán sorra a többit, az irodalmi és zenei drámák párhuzamáról írott gondolatokat.

A szemüveges, halk, zenei szerkesztőnek ez lehetne az ars poetikája: keresni a gondolatok és a hangok összefüggését. Borotva keskeny határterület, de életműnek is elegendő gondolati gazdagsággal. Évtizedek tiszteletreméltó kíváncsisága és időt rabló búvárkodása után így született meg a három kötet: Puccini, Vivaldi életrajza és most a harmadik, az éppen nyomdába induló Liszt Ferenc kötet. Gondolat és zenei hang – e két emberi csodából már diák korában is izgalmas dolgokat teremtett.

Technikát imádó gimnazista társaival a sebészeti klinikán elkunyerált használt filmekre vésték egy remek hangmúzeum első értékeit. A legelső pécsi oratórium-koncert hangjai így kerültek lemezre, törött lábak és mellkasok képein, egy diák szép fanatizmusával. És a nagy tett: 1943! Békét óhajtó hangkánon a Széchenyi téren éneklő ifjúság, az Ágoston téri templom harangjának közreműködésével, – akkor tett volt.

                                                                 *

Honnan tudod, hogy a pécsi rádió talán kétszázezres hallgatósága, mikor milyen zenét szeretne?

Egy zeneszerkesztőnek nemcsak ezt, hanem még többet is tudnia kell. Azt, hogy egy időpontban mikor, milyen műfajból, mennyit sugározzon az adó. Ez érzék kérdése is. De még nem is voltam főállásban a rádiónál, amikor, – 1953-ban – az Új Zenei Szemlében írtam egy tanulmányt Pécs zenei életéről. Azt az elvemet is leírtam akkor, hogy a vidéki stúdióknak nem lehet feladatuk a központi rádióban állandóan hallható hanglemezek, felvételek lejátszása. Ahogy egyéb műsorokban Pécs bemutatja e három-négy megye ipari, mezőgazdasági, politikai-, tudományos életét, a zenei műsoroknak is így kell tükrözniük a terület zenekultúráját. Ilyen szempontból Pécs és Baranya jó helyzetben van. Egyik célunk: szereplési lehetőséget biztosítani azoknak az együtteseknek, szólistáknak, akiknek a budapesti rádióban nincs ilyen lehetőségük. Persze, csak ha elérik a megfelelő szintet. Ez rendkívül fontos: segíti az együttesek felkészülését, célt, értelmet ad a próbáknak. Tudom, hogy milyen lelkesen várnak egy rádió-felvételt, ez az egyik legfőbb sikerélményük. Másik célunk: valamennyi megfelelő Dél-Dunántúli együttesnek és szólistának legyen a Pécsi Rádió hangarchívumában felvétele. Szerkesztési elv? – A hallgatóságot tájékoztatni kell, erre szolgálnak a zenei riportok, kritikák a zenei eseményekről. Egyik érdekes műsorunk: riport olyan hallgatókról, akik elmondják, hogyan vezetett az útjuk a zene szeretetéhez.

Ezen az úton tízezreket fog kézen NÁDOR Tamás. Elvezeti gondolataikat, sokszínű érzelmeiket a zenéhez, hogy a zene mélyebb gondolatokat, még árnyaltabb érzéseket hívjon elő. Közel három évtizede. Tartalmas élet. Pedig iskolaszerűen sohasem tanult zeneelméletet. Igaz, a családi örökségként kötelező jogi diplomajelzést, a »dr«-t is csak szabály kedvéért használja, hogy megkülönböztessék hasonló nevű fiatal kollégájától. A sok tízezer hallgató közül nagyon kevesen ismerik az arcát. Ő pedig arcnélküli világában évtizedek óta maga előtt lát egy képet: fáradt nagy kezű ember jön haza, leül és kislánya bekapcsolja a rádiót: »Hallgass egy kis jó zenét!« Talán ez a vízió irányítja a szerkesztői asztalnál.

                                                                                           [DN. 1975. júl. 12. 9. p. ill.]



                                              DR. NÁDOR TAMÁS KÖSZÖNTÉSE

 

     Dr. Nádor Tamás a Magyar Rádió Pécsi Körzeti és Nemzetiségi Stúdiójának zenei szerkesztője nyugalomba vonul. Harminckét éve, 1953 óta munkatársa a helyi stúdiónak, a rádiós munkát azonban öt évvel korábban kezdte. Közreműködésével alakult ki a vidéki rádiók zenei profilja és kapott önálló arculatot az évek folyamán. A hazai rádiózás első nem budapesti szerkesztőjeként sokat tett azért, hogy az éter hullámain értesülhessünk a város, a megye, valamint a régió zenei eseményeiről, az itt folyó amatőr művészeti tevékenységről. Számos zenei témájú könyvet publikált az évek folyamán.

Amikor a Magyar Rádióban megalakult A körzeti és Nemzetiségi Stúdiók Főszerkesztősége, dr. Nádor Tamás dolgozta ki ezek programrendszerét. Számos önálló műsorral jelentkezett Budapesten, a Magyar Rádió programjában is. Nyugalomba vonulása nem jelentett elszakadást a rádiózástól, hiszen a pécsi stúdióban ezen túl is találkozhattunk az általa szerkesztett és vezetett műsorokkal.

Munkatársai tegnap délután köszöntötték a stúdióban. Dr. Borsos József, a stúdió vezetője idézte fel dr. Nádor Tamás sok évtizedes szerkesztői tevékenységének pillanatait. A Magyar Rádió elnöksége nevében Krassó László, a Körzeti és Nemzetiségi Stúdiók Főszerkesztőségének helyettes vezetője mondott köszöntőt.

Nyugalomba vonulása alkalmával dr. Nádor Tamást a Magyar Rádió elnökségének nívódíjával jutalmazták.

                                                                                            [DN. 1985. szept. 19. 5. p. ill.]



                                                           HÁRSFAI ISTVÁN

 

                                     A MEGÖRÖKÍTETT HANG SZERELMESE



       – Szeretem a munkámat, a naponta jelentkező, megújulást kívánó feladatokkal együtt. Most, nyugdíjasként, mégis könnyebb: magam választom meg, ami a jelenlegi – koromhoz illő – állapotomnak megfelel. Nyugodtan beülhetek akár egész napra is a levéltárba kutatni, több időt fordíthatok a feldolgozásra...

És az eredményt mindannyian, a Pécsi Rádió hallgatói élvezhetjük vasárnap délelőttönként, amikor félórára dr. Nádor Tamásé, az egykori zenei szerkesztőé a mikrofon, és a hajdani pécsi zenei, no meg a színházi élet emlékeiről beszél ő maga, vagy beszélgetnek vele riportalanyai, s csendülnek fel méltatlanul elfelejtett, vagy örökzöld dallamok, legtöbbször pécsi előadók tolmácsolásában. E félórákban mindig érezni, milyen nagy kedvvel osztja meg velünk örömeit a riporter, aki...

... Aki mai is olyan ifjonti hévvel beszél az emberi hang megörökítésének a csodájáról e máig tartó és elevenen élő szent élményről, ami a ma embere számára elvesztette azt a a varázst, ami őt rabul ejtette, hiszen hang ideig-óráig történő »megörökítésére« számtalan eszközünk van –, mint amikor ifjúi emberként azt felfedezte, s mint a ciszterci gimnázium növendéke először rögzített hangot a maga szerkesztette hangfelvevő alkalmatossággal a kórháztól kunyerált és kör alakúra szabott röntgenfilmre. És utána de sok mindent örökített meg e lemezeken – színházból külön postai vonalon a gimibeli stúdióba vitt élő zenei hangverseny közvetítést is – amelyeket ma is, biztonságosan átjátszva magnószalagra hallhatunk a vasárnapi félórákban.

Igen, Nádor Tamás nevéhez fűződik az első rádióstúdió megteremtése a Széchenyi téri gimnáziumban, amelytől csaknem egyenes út vezetett az igazi rádióhoz, ami az életút meghatározója lett.

Viszont »dr« vagy... Milyen doktor?

Természetesen jogi, hiszen a családban hagyomány volt a jogi végzettség megszerzése. Én 1948-ban doktoráltam, de csak pár évig jogászkodtam, miközben már küldözgettem Pestre opera ismertetéseimet és más zenei anyagaimat. 1953 őszén – tehát éppen 40 esztendeje – kerültem az akkor alig pár hónapos pécsi rádióhoz, életem egyetlen igazi munkahelyére. Egyébként még a »dr«-ról: ezzel különböztetem meg magamat a másik Nádor Tamástól, az RTV. újság főszerkesztőjétől. Zene – ez az egyetlen szó, amivel az egész életemet jellemezhetem. Egyik legrégebbi emlékem, hogy detektoros fülhallgatós rádión a reggeli tornát, illetve az azt kísérő szép zongorajátékot hallgatom... Szerencsésnek érzem magamat, hogy nálam a zenével való találkozás egybeesett a rádiózás elterjedésével... Egész életemre kihatott, amikor Nyolcas Ipoly tanár úr behozta az egyik énekórára az akkor modernek nevezett lemezjátszóját – és nem gramafon készülékét! –, s lejátszotta Palló Imre tolmácsolásában a Háry János Toborzóját, majd a IX. szimfónia Örömódáját. Ez utóbbi került egyébként Telefunken-lemezen elsőként a gyűjteményem-be, amikor megkaptam életem első gramafonját. Számomra azóta is ezek a sercegő 78-as fordulatú lemezek jelentik mindazt a csodát, amit a rádióműsoraimban ma is igyekszem visszaidézni. Hogy közben feltalálták a magnetofont, a mikrobarázdás lemezt, meg a CD-t?...Örvendetes technikai eredmények ezek, de számomra a megörökített hang csodáján nem változtatnak.

– Egy másik, számomra szintén döntő jelentőségű zenei élményemet is el kell mondanom. Nehezen tudnám már eldönteni, hogy az egyik első hangversenyen, amin a színházban jelen voltam 1941. jan. 27-én, mi volt rám nagyobb hatással: látni és hallani filharmóniai zenekart Ferencsik Jánossal [akivel évekkel később e hangverseny emlékét felidézhettem, amikor riportot készítettem vele], vagy lélegzetvisszafojtva figyelni a jobb egyes páholyban ülő fülhallgatós rádiósok munkáját, a mikrofon fölé hajolva halkan konferáló Natter Gittát, mert a hangversenyt a Budapest I. élőben közvetíttette. 1941 novemberében Radó Árpád, a rádió legendásan zengő orgánumú bemondója vitt be először a Sándor utcai stúdió titokzatos világába, ahol megismerkedhettem a viasz lemezvágók és az akkor forradalmian újnak számító Philips-Miller hangrögzítő berendezés működésével. Amikor kissé bódultan kiléptem a rádió épületéből, már tudtam, hogy otthon a gimnáziumban, diáktársaimmal – kicsiben – mi is megcsinálunk egy stúdiót, s megkíséreljük a csodát: a lemezek barázdáiba zárni az addig elröppenő, zenei hangot.

És ez, mint az előzőekből már tudjuk, meg is történt, s Nádor Tamás évtizedei azzal teltek el, hogy előbb diákos kedvtelésből, majd élethivatásként hallgatta s örökítette meg a zenét, tette közkinccsé a zenéhez kötődő érdekes és fontos emberek hangját. Ez a hanganyag ma már nemcsak az ő, de az egész magyar rádiózás féltett kincse. Munkássága persze nemcsak abból áll, hogy hetenként félórára odaül a stúdióban a mikrofon elé, s beszél nekünk zenéről, színházról, vagy ír is ugyanerről az Új Dunántúli Naplóban [az írás nagyon közel áll hozzá, hiszen számos zenei tárgyú könyve jelent már meg], hanem:

A régi Pécs zenei életének a dokumentumait kutatom fáradhatatlanul, ez tölti ki nyugdíjas napjaimat, és annak a hite, reménye, hogy ezek a dokumentumok könyv alakban is napvilágot látnak.

                                                                                                 [ÚDN. 1993. nov. 11. 10 p. ill.]



                                             Dr. N Á D O R T A M Á S

                                                                 (1925–1996)


      Dr. Nádor Tamásnak, a Magyar Rádió Pécsi Stúdiója szerkesztőjének utolsó könyve a »PÉCS ZENEI KRÓNIKÁJA« címet viselte. Őt magát is »Pécs zenei krónikásának« nevezhetjük: élete, teljes munkálkodásnak is mintegy summázata ez a most már csak posztumusz odaítélhető megtisztelő cím.

Valójában rádiós, zenei szerkesztő, író és újságíró is volt, és tevékenységével nemcsak szülővárosa, de a megye és a régió zenei, kulturális és művészeti életét is szolgálta és mutatta meg országszerte és határokon túl.

Tevékenységi területei közül a legkedvesebb számára valószínűleg a rádiós riporteri, zenei szerkesztői munka volt, mert már életpályája korai szakasza is ezt az elhivatottságot tükrözi vissza. Hiszen már középiskolásként a 40-es évek elején a pécsi ciszterci gimnáziumban létrehozta az ország első diákrádióját, mely nemcsak az iskola, hanem a város zenei életének krónikásává is lett.

A maga korában is példamutató volt, hogy a Pécsi Nemzeti Színházból több élő koncertközvetítést sugároztak, s ezek közül néhánynak részleteit a korabeli hangrögzítés segítségével napjainkig is őrzik a különböző archívumok. A rádió iránti elkötelezettségét mutatja, hogy jogi tanulmányai idején, 1946-ban Pécs városa nevében őt küldték »fel« a rádió akkori elnökéhez, Ortutay Gyulához az önálló pécsi rádióadás tervével. Dédelgetett álma meg-valósulásától, azaz 1953. január 13-ától a Pécsi Stúdió átadásától kezdve nyugdíjba vonulásáig a Magyar Rádió zenei szerkesztője volt, s 1985-től haláláig rendszeresen készítette a rádiózás múltjával és jelenével, emlékeivel kapcsolatos műsorait.

Munkásságának egyik legmaradandóbb értékű alkotása a Pécsi Rádió archívumának életre hívása volt és országosan is egyedülállóan gazdaggá tétele volt. Mindig azt tartotta, egy vidéki rádió feladata, hogy a régió kulturális életének legyen a tükre. Így ma már pótolhatatlan értékű archív zenei és prózai anyagok kerültek be a rádió hangtárába az ő lelkiismeretes és alapos munkája révén. De sohasem feledkezett meg az országos értékekről sem, így neki köszönhető az is, hogy személyes kapcsolatai révén a vidéki rádiózásban úttörőként a magyar hanglemezkiadás felvételeinek példányait is megkapta a pécsi stúdió.

Felbecsülhetetlen értékű a magyar zeneszerzők, muzsikusok, Kodály Zoltán, Farkas Ferenc, Takács Jenő és irodalmárok régiónkhoz kötődő tevékenységének dokumentálása is. Sokan emlékezhetnek a Nádor Tamás által írott és rendezett hangjátékokra, amelyeket a fővárosi adók is sugároztak. Írói, újságírói tevékenységének eredményeként több mint 30 könyvet hagyott hátra, több száz cikk, kritika és tanulmány mellett, melyek az egyetemes zenetörténet nagy alakjai és a régió zenei életének tényeit és eseményeit igyekeztek feltárni – mindig a pontosság és az alaposság, az élményt adó stílus jegyében.

Mint igazi lokálpatrióta nyugdíjasként is szinte minden lehetséges fórumon segítette és gazdagította a Pécs életével kapcsolatos dokumentumgyűjtő tevékenységét, melyet a jövőben is sok haszonnal és tapasztalattal gazdagodva ismerhetnek meg az újabb és újabb nemzedékek.

                                                                                                                 [ÚDN. 1996. aug. 12. 3. p.]



 

 

 

                                                   É L E T R A J Z I   A D A T O K

  

1. 1925. július 1-én született Pécsett, a Király utca 22. számú, un. RÜFFER-féle házban. Hatan voltak testvérek, közülük a legfiatalabb, Tamás. Édesapja NÁDOR Lajos Pécs szabad királyi város árvaszéki ülnöke, édesanyja VASVÁRY Flóra.

2. 1931. szeptemberében íratták be a Püspöki Tanítóképző gyakorló elemi iskolájába, melynek épülete az Anna utcában volt. Első tanítója: KÁDÁR Lajos volt.

3. 1931. A szülői ház földszintjén lakó SZOBOSZLAY Margit kezdte zongorára tanítani. Aktív zenélésre azonban sohasem került sor, inkább leírta zenével kapcsolatos gondolatait.

4.1935. szept. Az elemi iskola elvégzése után a ciszterci rend Nagy Lajos gimnáziumába iratkozott be és osztálya volt az első az újonnan épült szárnyban. Igazgatója KÜHN Szaniszló, osztályfőnöke KERTÉSZ Gotthárd, majd hét éven át az érettségiig DEÁKY Honór. Tanárai többek között MAYER Móric, OPPERMANN Balduin, BÖRÖCZ Marcell, ROHONCI Mór, PALOTAI Irma FELEGYI Román, MOLNÁR Rajmund és a ma is - 1999-ben - élő HORVÁTH Adolf Olivér.

5. 1936. jún. 20. Elsős gimnazista korában, a Pécsi Ciszterci Diákba írt elbeszélésével aratta első »írói« sikerét. GOSZTONYI Pál, a lap diákszerkesztője elismerő sorokat írt róla. Ezen kívül a Diákszemmel és az Ifjúság című iskolai kiadványokban is többször szerepelt.

6. 1939-ben kapta azt a Continentál típusú írógépet, amelyen élete végéig írta figyelemre méltó munkáinak sokaságát.

7. 1941. jan. 27-én a Filharmóniai Társaság zenekarát FERENCSIK János vezényelte a színházban. Életének döntő élménye volt, amikor először találkozott a nagyzenekari muzsikával. Másnap

8. 1941. jan. 28-án MOZART: Szöktetés a szerályból c. operáját láthatta. Ebben Ozmin szerepét KORÉH Endre énekelte, a zenekart ismét FERENCSIK János vezényelte. Ezeken az előadásokon figyelt fel a rádiósok munkájára, mert a Budapest I. rádió élőben közvetítette azokat. Talán ezek együttes hatására jegyezte el egész életére magát a: zenével és a rádióval!

9.  1941. június. Az önképzőkörben felolvasta A repülő ember című, díjnyertes elbeszélését.

10. 1941 őszén látogatott először a Budapesti Rádió Sándor utcai stúdiójába RADÓ Árpád meghívására.

11. 1942. LISZT Ferenc művészetét ismertette az iskola önképzőkörének előadásán.

12. 1942. szept. Megalakította a Ciszterci Gimnázium Stúdióját, /CGS./ az ország első és sokáig az egyetlen rádiós diákstúdióját. Ebben társai: OLLÉ László, HARGITTAY Emil, LOVÁSZ István, MELEGH Zoltán, MARÓTH Zoltán, BOGNÁR Emil, DÉRI János, HARÁSZ Tibor, VISY Zoltán és CSŐGL János voltak.

13. 1942. Megörökítették az iskolai ünnepélyeken és a ballagásokon elhangzott beszédeket is. Az iskola akkori igazgatójának, KÜHN Szaniszlónak beszédét lemezre rögzítették.

14. 1942. nov. 24. A CGS első szereplése a »nagy« rádióban, a Budapest I-en. A címe: Mindent a honvédért! Pécs apró magyarjai köszöntik a harctéren küzdő apákat.

15. 1943. júniusában érettségi vizsga. Ebben az évben már néhány országos lap is foglalkozott a CGS-sel. /Rádióélet, Nemzeti Újság és egy helyi lap, a Pécsi Napló/.

16. 1943. A Pécsi Nemzeti Színházból közvetített előadás rádiós stábjának szereplői: A jobb I-es páholyban OLLÉ László, BOGNÁR Emil, CSŐGL János, a II-es páholyban a mikrofonnál NÁDOR Tamás, aki az élő adást vezette.

17. 1944. szept. Beiratkozott az Erzsébet Tudományegyetem Jog- és Államtudományi Karára. Professzorai többek között: ÓRIÁS Nándor, SCHAUREK Rafael, WINKLER János, HOLUB József, IRK Albert, KRISZTICS Sándor és SALACZ Gábor.

18. 1946 májusától 1948 decemberéig cikkek egész sora jelent meg a Független Nép, majd későbbi nevén Független Néplap című pécsi napilapban. Az újságnak külső munkatársa volt ezekben az években. /1946-1948./

19. 1948-ban jog- és államtudományi doktorátust szerzett. Díjnyertes szociográfiai pályamunkát írt: Pécs város krimináletológiája címmel. KRISZTICS Sándor szociográfiai intézetében tevékenykedett és megírta: Máriagyűd c. munkáját, mely a Magyar Szociográfiai Intézet Közleményei IV. évf. 1. számában jelent meg.

20. 1948-ban egymás után kerültek műsorra a rádióban az általa szerkesztett zenei témájú adások.

21. 1949. febr. 14-én hangzott el első zenei rádióelőadása: Az örök álmodozó – SCHUMANN címmel. Ezután:

22. 1949-ben a költészet és a zene kapcsolatát három folytatásban mutatta be, olyan művészek közreműködésével, mint SIMÁNDY József, SVÉD Sándor, BÁTHY Anna, TAKÁCS PAULA, UDVARDY Tibor. A drámai részeket URAY Tivadar, LUKÁCS Margit, TOLNAI Klári, BÁSTI Lajos, AJTAY Andor, GÁBOR Miklós és SZABÓ Sándor szólaltatták meg.

23. 1949. Mindenki operája címmel kezd rádióismertetéseket. Ez a sorozat 1952-ben a következő fontosabb adásokkal jelentkezett:

24. 1952. A két Anyegin: PUSKIN - CSAJKOVSZKIJ; A két Carlos: SCHILLER VERDI: A két Tosca, SARDOU és PUCCINI: A Kaméliás hölgytől a Traviátáig. A két Borisz: PUSKIN és MUSZORGSZKIJ. Ezeket megismételték a Kossuth- és Petőfi adókon.

25. 1953 őszén lépett be az egész életét meghatározó Pécsi Rádió épületébe, mely1985-ig, nyugdíjba vonulásáig az első és egyetlen munkahelye volt.

26. 1953. 10. 31-én mutatta be első önálló zenés műsorát a Pécsi Rádió:

T a r k a   t a r i s z n y a címmel.  A budapesti rádiónak régóta külső munkatársa volt.

27. 1953-ban házasságot kötött TÓTH Erzsébettel, aki fél évvel az esküvő után meghalt.

28. 1954. dec. 26-án kötött házasságot ZÁHONYI Mártával.

29. 1957. A makári szőlőhegyről beköltöztek Mezőszél utcai, ma Megyeri téri otthonukba.

30. 1958. jan. 1. A Magyar Rádió Pécsi Stúdiójának zenei szerkesztőjévé nevezték ki.

31. 1958. febr. 16-án született Judit nevű leánya.

32. 1960. Rendszeres tudósítója lett a Dunántúli Napló című pécsi napilapnak, mely rendszeresen közölte zenekritikáit, zeneismertető cikkeit; opera-, operett-, és könyvismertetéseit, emlékezéseit a pályatársakra.

33. 1964. jún. 6-án született Edina, második gyermekük.

34. 1966. Zenei Tájékoztatót szerkeszt, melyet a Városi Tanács Művelődési Osztálya adott ki. Hangverseny- és operaismertetőket közölt benne, részletes műelemzésekkel.

35. 1967. ápr. 14. Szakértelmének elismeréseként együttesek meghívták külföldi útjaikra. Első finnországi utazása a Pécsi Liszt Ferenc Kórus kíséretében volt. Karnagy ANTAL György. Vö.: 646, 694.

36. 1967. nov. A Zeneműkiadó megbízására hozzákezdett: Puccini életének krónikája című első nagyobb lélegzetű munkájához.

37. 1968 novemberében fejezte be PUCCINI életéről szóló kötetét, mely

38. 1970 júniusában jelent meg.

39. 1971. ápr. 22. Szerződés a Zeneműkiadóval Vivaldi életének krónikája c. munka megírására.

40. 1971. Finnországban járt az Építők Madrigál Kórusával. (Karnagy: JANDÓ Jenő), és erről az útról is több tudósítást közölt. Vö.: 815.

41. 1971. júliusában az Eszéki Annalén vett részt. Vö.: 814.

42. 1971. nov. 1-7. A Finn Rádió vendégeként Lahtiban és Tamperében töltött egy hetet.

43. 1972. júl. 16-22. Meghívást kapott az IVASIVKA Mátyás és TILLAI Aurél karnagyok vezette kórustáborba Krk szigetre, Crikvenicába és Pulába.

44. 1972. nov. 5. A Pécs-gyárvárosi Úttörő Zenekart Dunaszerdahelyre és Pozsonyba kísérte el RAJNAI Henrik karnagy vezetésével.

45. 1972. dec. 15. Újabb szerződés a Zeneműkiadóval, most Liszt életének krónikája megírására.

46. 1973. ápr. 27. A bulgáriai Jambolban szerepelt a szigetvári »Mandulafácska« Kamarakórus. Karnagy VÁRNAI Ferenc. Itt is jelen volt.

47. 1973. Megjelenik Vivaldi életének krónikája.

48. 1973. aug. 8. Leningrád - Tallin - Helsinki - Lahti az ÁFÉSZ Janus Pannonius Női Kórusának útvonala egy újabb finnországi turnén. IVASIVKA Mátyás a kórus vezetője.

49. 1974. janár: Befejezte LISZT életéről szóló munkáját.

50. 1974. ápr. Megjelenik a PUCCINI kötet második kiadása. Emellett boltokba került a Zenei emlékhelyek Pécsett c. tanulmánya is.

51. 1974. júl. 12. Ausztria, Salzburg. A MÉV Koncert Fúvószenekarát APÁTHY Árpád vezényelte. Innen hazatérve

52. 1974. augusztusában Romániában Kolozsvár - Szovátán egy kórustábor munkájában vett részt.

53. 1974. szept. 17. Interjút készített BÁRDOS Lajossal.

54. 1975. júl. A Gondolat kiadó felkéri, fejezze be az időközben elhunyt FAJTH Tibor: Puccini életregényét.

55. 1975. júl. 3 - 6. Ausztriában Nemzetközi Kórusversenyen vett részt a Nevelők Háza Kamarakórusával, melynek karmesterei DOBOS László és TILLAI Aurél voltak. Vö.: 872.

56. 1975. Megjelenik Liszt Ferenc életének krónikája című munkájának első kiadása.

57. 1975. nov. 24. A Magyar Rádió elnöke Nívó díj-jal tűntette ki dr. NÁDOR Tamást.

58. 1976. jún. 3 - 12. Utazás a franciaországi Toursba. Nemzetközi Kórusversenyen a Nevelők Háza Kamarakórusával. Vö.: 882-883.

59. 1976. okt. 15. Először kapott meghívást a Pécsi Balett kísérésére Jugoszláviában Szarajevóban, Jajcéban és Brckón vendégszerepelt az együttes.

60. 1977. Második kiadás Liszt Ferenc életének krónikájá-ból, és ugyanakkor a FAJTH Tibor- NÁDOR Tamás: Puccini című kötet megjelenése is.

61. 1977. okt. Negyedik finnországi utazására került sor a Nevelők Háza Kamarakórusával. A karmesterek DOBOS László és TILLAI Aurél voltak. Helsinkiben, Lahtiban, Mäntyharjuban, és Mikkeliben szerepelt műsorával a kórus. Vö.: 895.

62. 1978. Megkezdte a Zenés esték a Mecsek alján c. munkájához az anyag gyűjtését.

63. 1978. augusztusában a MÉV Fúvószenekara Weil der Stadt és Stuttgart városokban koncertezett. Az együttes kísérője volt. Vö.: 900.

64. 1979. Elkészült: Csajkovszkij életének krónikája c. munkája.

65. 1979. július. Ismét finnországi úton találjuk a MÉV Fúvószenekarával, APÁTHY Árpád vezetésével. Most Lahti - Velkaekoski - Hämeenlinna ad helyet a fellépő együttesnek. Vö.: 904.

66. 1979. augusztusában zajlott le Olaszországban az Arezzói Nemzetközi Kórusverseny. Itt a Pécsi Tanárképző Főiskola Vegyes kara I. díjat kapott teljesítményéért. Karvezető TILLAI Aurél volt. Vö.: 905.

67. 1980. márc. 28. Szerződést köt a Helytörténeti Múzeummal: Történeti hangarchívum felállítása és annak folyamatos bővítése volt a kitűzött cél.

68. 1980. jún. 4-én boltokba került Csajkovszkij életének krónikája.

69. 1980. júliusában az ausztriai Linzben KERESZTVÖLGYI Ádám vezényelte a Pécsi Vasutas Fúvószenekart, melyről helyszíni tudósítást adott. Vö.: 911.

70. 1980. okt. 20-án a Pécsi Nemzeti Színházból vezette egy hangverseny élő közvetítését.

71.1980. dec. 7.A Magyar Sajtó Napján a Megyei Tanács Nívódíj-át vehette át.

72. 1981. márc. 26. A szekszárdi Zeneiskolában előadást tartott: LISZT és BARTÓK címmel.

73. 1981. okt. 1. Megjelent Bartók és Pécs című kötete.

74. 1981. A TIT. Bartók tudományos ülésszakán előadása hangzott el BARTÓK Béláról.

75. 1981. NSZK-Belgiumi körút a Pécsi Nevelők Háza Kamarakórusával és TILLAI Aurél karnaggyal. Altenberg - Köln - Brüsszel - Knokke-Heist a Fellépések színhelye. Vö.: 931, 1397.

76. 1981. dec. Beszélgetés Mohácsról. Riport BOJTÁR Lászlóval, aki városa zenei életéről beszélt.

77. 1982. márc. 2. Megjelenik Chopin életének krónikája.

78. 1982. máj. 28 - jún. 4. A Művelődési Minisztérium Zenei Osztályának megbízásából részt vett a Prágai Tavasz c. rendezvényeken.

79. 1983. máj. 12. A Baranya Megyei Könyvtár összejövetelt rendezett. Vendég TAKÁCS Jenő, a pécsi Zenekonzervatórium zeneszerző-zongoraművésze, és egykori igazgatója. A beszélgetést dr. NÁDOR Tamás vezette.

80. 1983. májusában a Magyar Rádió küldötteként Lvovban járt. Az ottani rádiósok munkájával ismerkedett, és a hazai tapasztalatokat ismertette.

81. 1983. júl. 7 - 14. Dánia - Svédország - Norvégia az úti cél a MÉV Fúvószenekarának kíséretében. A fúvószenekari világtalálkozón vettek részt: APÁTHY Árpád karmester vezetésével. Koppenhágában, Gőteborgban, Borasban és Skien városokban adtak hangversenyt. Vö.: 952.

82. 1983. nov. 8. Felkérik a Liszt életrajz átdolgozására a német nyelvű kiadáshoz.

83. 1983. nov. Elkészült az Országos Kamarakórus Fesztiválok Pécsett című munkája kéziratával.

84. 1983. Megjelentek: A MÉV Koncert Fúvószenekarának története; Kodály Zoltán és Pécs-Baranya c. munkái.

85. 1983. Megkezdte A Pécsi Nemzeti Színház operatársulatának 25 éve megírásához szükséges gyűjtő és kutató munkát.

86. 1984. okt. 29. Zenei összeállítást készített a körzeti TV részére Pécs belvárosa c. filmjéhez.

87. 1984. dec. 8. A Magyar Sajtó Napján vehette át az Arany Mikrofon díj-at. Ezen a napon jelenik meg az Operatársulat 25 évé-ről szóló műve is. Este jubileumi gála-est a Színházban, amit a Rádió 3. műsora élőadásban közvetített. Az adást dr. NÁDOR Tamás vezette.

88. 1985. márc. 1. 60 évesen nyugdíjazását kérte.

89. 1985. ápr. 29. A Rádió márványtermében Elnöki nívódíjjal tűntették ki.

90. 1985. szept. 19. A Pécsi Rádió ünnepélyes búcsúztatót rendez az egykori zenei vezetőszerkesztője tiszteletére.

91. 1985. Emberek, emlékek, dallamok címen új sorozata kezdődik a Pécsi Rádió vasárnap délelőtti műsorában. A sorozat 1991. december 22-én a 71. résszel fejeződött be.

92. 1986. júl. 21. Jubileumi Liszt kiállítást rendezett a Várostörténeti Múzeumban. A megnyitó beszédet ANTAL György mondta.

93. 1986. Megjelent Liszt-Bartók-Kodály és Pécs-Baranya című kötete.

94. 1986. A LISZT Ferenc Társaság ünnepi közgyűlésén: Liszt-Emlékplakett kitűntetésben részesítették.

95. 1986. Közművelődési-díj a Baranya Megyei TanácsVB-től, munkássága elismeréséül.

96. 1986. szept. 12 - 16. A MÁV Koncert Fúvószenekara az NSZK-ban: Aalen – Wasseralfingen - Stuttgart városokban koncertezett. Erre az útra is meghívta APÁTHY Árpád karmester.

97. 1988. május. A 200 éves pécsett az állami zeneoktatás emlékére kiállítást rendezett a LISZT-terem előcsarnokában.

98. 1988. Tanulmánya jelent meg a DOBOS László szerkesztette: 200 éves Pécsett az állami zeneoktatás című műben.

99. 1992. ápr. 10. Martyn Ferenc ösztöndíj-at vett át Pécs város önkormányzatától.

100. 1993. Filmforgatókönyvet írt a 90 éves Sass Dezső-ről, Pécs kiváló zongoraművészéről, műveiből hangversenyt szervezett.

101. 1993. Sass Dezső kilencven éves. Életrajzi kiadás a zeneiskolák támogatásával.

102. 1994. jan. 30. A Pannonia Kiadó pályázatára elküldte egész életművét összefoglaló: Pécs zenei krónikája vázlatát.

103. 1994. szept. 1. Pécs közgyűlésének ünnepi ülésén a Pro Communitate-díj kitüntetésben részesült a város zenei és színházi életének feltárásáért, dokumentálásáért.

104. 1994. A PVT, valamint a MTV körzeti stúdiója kétrészes felvételt készített dr. NÁDOR Tamás életéről, munkásságáról.

105. 1995. jún. 2. A Baranya Megyei Könyvtárban író-olvasó találkozó Pécs zenei krónikája c. művének premierjére. A termet zsúfolásig megtöltő érdeklődők hosszan ünnepelték dr. NÁDOR Tamást.

106. 1995. okt. 4. A Pécsi Művészetek Házában rendezték meg a 100 pécsi évad című jubileumi kötet bemutatását, melyben két fejezetnek a szerzője.

107. 1995. nov. 8. A Városszeretők Szalonjának házigazdája dr. OLASZ István. Ezen a napon dr. NÁDOR Tamás volt a régen várt vendég, aki bemutatta a PVT róla készített riportfilmjét, majd beszélgetésre került sor az est további részében. A beszélgetést FEKETE László vezette. Befejezésül az életét, munkásságát összefoglaló és bemutató:

                                                               Életem - muzsika

című írásával ajándékozta meg az est résztvevőit.

108. 1996-ban alig néhány cikke jelent csak meg. Májusban hirtelen rosszullét fogta el, kórházba került. Egy hét múlva hazaengedték, de állapota egyre romlott. A Megyei Kórház belgyógyászati osztályára került, ahol

109. 1996. augusztus 11-én meghalt dr. N Á D O R Tamás, akinek egész életét a zene szolgálata töltötte ki.

 

 

Dr. N Á D O R  T A M Á S  M Ű V E I

 

 

 

                                                  I. rész: I R O D A L O M

 

 

                                             Ö N Á L L Ó  M Ű V E I  és  K R I T I K Á I K.



110. MÁRIAGYŰD. [Szociográfia.] Pécs, 1948. Magyar Szociográfiai Intézet. 28 p. (Községi adattár 9. szám.) == A Magyar Szociográfiai Intézet Közleményei. IV. évf. 1. sz. [58]-86. p. (Községi adattár 9. sz.)

111. GIACOMO PUCCINI ÉLETÉNEK KRÓNIKÁJA. Budapest. 1970. Zeneműkiadó. 151, [1] p. [Napról-napra... Nagy muzsikusok életének krónikája, 6.] == ua. 2. kiadás 1974.

112. VÁRNAI Ferenc == DN. 1970. jún. 26. 5. p. ill.

113. [FÖLDESSY Dénes] F.D. == DN.1970. jún. 27. 5. p.

114. - -.: == Esti Hírlap. 1970. júl. 11. 5. p.

115. HORVÁTH Mihály == Jelenkor. 1970. november. 1054. p.

116. ANTONIO VIVALDI ÉLETÉNEK KRÓNIKÁJA. Budapest. 1973. Zeneműkiadó. 174, [2] p. [Napról-napra... Nagy muzsikusok életének krónikája, 9.]

117. [FÖLDESSY Dénes] F.D. == DN. 1973. febr. 4. 5. p.

118. VÁRNAI Ferenc == DN. 1974. jan. 13. 6. p.

119. NAGY Olivér == Kóta. 1974. 2. sz. 31. p.

120. ZENEI EMLÉKHELYEK PÉCSETT. Pécs. 1974. Pécs Város Tanácsa VB. Művelődési Osztálya és Pécs Városi Könyvtár. 67, [1] p. ill.

121. [BEBESI Károly] B.K. == DN. 1974. szept. 25. 4. p.

122. [FÖLDESSY Dénes] F. D. == HDN. 1977. jún. 13. 6. p.

123. LISZT FERENC ÉLETÉNEK KRÓNIKÁJA. Budapest. 1975. Zeneműkiadó. 324, [2] p. 2. kiadás = uo. 1977. [Napról-napra... Nagy muzsikusok életének krónikája, 12.] == ua. 2. kiadás 1977.

124. [FÖLDESSY Dénes] F. D. == DN. 1975. dec. 13. 2. p.

125. JUHÁSZ Előd == DN. 1976. jan. 29. 6. p.

126. [KIRCSI László] - ki - == DN. 1977. dec. 10. 6. p.

127. ZENÉS ESTÉK A MECSEK ALJÁN. Válogatott zenei írások. Pécs, 1979. TIT. Baranya megyei Szervezete. 174 p, ill.

Előszó: FORRAI Miklós. Foto: ERB János.

128. LIPPENSZKY István = DN. 1979. jún. 17. 6. p.

129. - -. = DN. 1979. dec. 16. 10. p.

130. - -. == Esti Hírlap. 1980. jan. 5. 5. p.

131. PJOTR ILJICS CSAJKOVSZKIJ ÉLETÉNEK KRÓNIKÁJA. Budapest, 1980. Zeneműkiadó. 143, [5] p. [Napról-napra... Nagy muzsikusok életének krónikája, 15.]

132. - -. == DN. 1980. jún. 8. 10. p.

133. KESZI Erika == DN. 1980. okt. 1. 5. p.

134. BARTÓK ÉS PÉCS. Pécs, 1981. TIT. Baranya megyei Szervezete. 61 p. ill.

135. FRYDERYK CHOPIN ÉLETÉNEK KRÓNIKÁJA. Budapest, 1982. Zeneműkiadó. 173 p. ill. [Napról-napra... Nagy muzsikusok életének krónikája, 17.]

136. [KESZI Erika] K.E. == DN. 1982. máj. 8. .. p.

137. KECSKEMÉTI Gábor == Magyar Zenei Híradó. 1982/1. 15. p.

138. KODÁLY ZOLTÁN ÉS PÉCS-BARANYA. Pécs, 1982. TIT. Baranya megyei Szervezete. 112 p.

139. A MECSEKI ÉRCBÁNYÁSZATI VÁLLALAT KONCERT FÚVÓSZENEKARÁNAK TÖRTÉNETE. 1957-1982. Pécs, 1982. 62, [2] p. ill.

140. ORSZÁGOS KAMARAKÓRUS FESZTIVÁLOK PÉCSETT. 1964-1982. Pécs, 1984. Pedagógus Szakszervezetek Nevelők Háza. [76] p. ill.

141. [KESZI Erika] K.E. == DN. 1984. ápr. 12. 4. p.

142. A PÉCSI NEMZETI SZÍNHÁZ OPERATÁRSULATÁNAK 25 ÉVE. Pécs, 1984. A Pécsi Nemzeti Színház jubileumi kiadványa. 117 p. ill.

143. LISZT-BARTÓK-KODÁLY ÉS PÉCS-BARANYA. Pécs, 1986. Baranya megyei Művelődési Központ.

             Koll. 1 == LISZT FERENC ÉS PÉCS-BARANYA. Pécs. 1986. Baranya megyei Művelődési Központ. 63 p, ill.

144. Koll. 2. == Vö. 134.

145. Koll. 3. == Vö. 138.

146. PÉCS ZENEI KRÓNIKÁJA. Pannónia Könyvek. Pécs, 1995. 208 p. ill.

- -. = ÚDN. 1995. jún. 3. 5. p.

VÁRNAI Ferenc == ÚDN. 1995. jún. 10. 11. p.

147. ÉLETEM - MUZSIKA. Dokumentumok, visszaemlékezések, fényképek családomról, munkásságomról. Pécs, 1995. Ferlingpress. 20 p. ill.

148. [MÉHES Károly] M.K. == ÚDN. 1995. aug. 19. 8. p.

148/1 Dr. VARGHA KÁROLY. Főiskolai tanár, tanszékvezető, szövegíró és zenei műfordító. Pécs, 1997. Agóra Nyomda. 53 p. Szerkesztő : BÁLING József.

Posztumusz.



                                 T Á R S S Z E R Z Ő V E L   Í R O T T   M U N K Á J A

 

149. FAJTH Tibor - Dr. NÁDOR Tamás: PUCCINI. Regényes életrajz. Budapest, Gondolat Kiadó. 1977. 197, [6] p. ill. [Szemtől - szemben.]

150. [FÖLDESSY Dénes] F. D. == HDN. 1977. jún. 13. 6. p.



                                        K Ö N Y V E   N É M E T   N Y E L V E N

 

151. WENN LISZT EIN TAGEBUCH GEFÜHRT HATTE... [Liszt Ferenc életének krónikája.] Budapest, 1987. Corvina Kiadó. 343 p.



 

                                    K Ö N Y V E   O R O S Z   N Y E L V E N

 

152. ESLI BY LIST VEL DNEVNIK... [Ha Liszt naplót írt volna...] Budapest, 1988. Korvina Kiadó. 349 p. ill.



 

                                        R E G É N Y E   Ú J S Á G B A N

 

153. [NÁDOR Tamás] TAMÁS György: CSALÓKA FÉNYEK. Regény. Pécs, 196162.

A pécsi Dunántúli Naplóban 1961. dec. 5.  1962. febr. 6. - írói álnév alatt – 48 folytatásban közölt regénye.



 

 

TANULMÁNYAI  ÉVKÖNYVEKBEN,  FOLYÓIRATOKBAN,  GYŰJTEMÉNYES  KÖTETEKBEN



154. DIÁKSTÚDIÓ  ISKOLARÁDIÓ  A NAGY LAJOSBAN. = A Pécsi Nagy Lajos Gimnázium és Szakközépiskola jubileumi évkönyve. 18871972. Szerk.: DOBAY József. Pécs, 1973. 8790. p.

155. LELKESEN, DE FRAKK NÉLKÜL... == Miért igen, miért nem? 33 muzsikus a zenei közélet kérdéseiről. Szerk.: CZIGÁNY György. Budapest, 1973. 7680.p.

156. PÉCS ÉS BARANYA ZENEI EMLÉKHELYEI. = Baranya - Somogy – Tolna és Zala megyék regionális tudományos tanácskozása. Siófok, 1977. szept. 14-15. Studium Historicum Simighiense. 1. Kaposvár, 1978. 152154. p.

157. PÉCS VÁROS JELENTŐS ZENEI ESEMÉNYEI. /1944-1948. = Tanulmányok Baranya megye és Pécs város legújabb kori történetéből. /19411950. Szerk.: VARGHA Dezső. Baranya Megyei Tanács Apparátusi Kisz. Bizottsága. Pécs, 1984. 348 p.

158. KESZI Erika Zsuzsanna  NÁDOR Tamás: HANGDOKUMENTUMOK A JANUS PANONNIUS MÚZEUMBAN. == A JPM. Évkönyve 28. 1983. 355359. p. 1 9 8 4.

Német nyelvű összefoglaló a 359. oldalon.

159. ADATOK ÉS DOKUMENTUMOK A PÉCSI ÜNNEPI JÁTÉKOK TÖRTÉNETÉBŐL. /19331938./ = Baranya Megyei Helytörténetírás. Pécs, 1984. A Baranya Megyei Levéltár Évkönyve. 415445. p.

== Baranyai Levéltári Füzetek. Klny. 443445. p. 1 9 8 5.

160. PÉCS A RÁDIÓBAN. Dokumentum gyűjtemény a Magyar Rádióban elhangzott pécsi vonatkozású műsorokról, 19291953. == A JP. Múzeum Évkönyve. 3031. Pécs, 19851986. 291307 p. 1987.

Német nyelvű összefoglaló a 306307. oldalon.

161. ISKOLÁNK ZENEI ÉLETE 16871948. == A 300 éves Nagy Lajos Gimnázium Jubileumi Évkönyve. Nagy Lajos Gimn. Igazgatósága. Pécs, 1987. 208220. p.

162. A PÉCSI VÁROSI ZENEISKOLA TÖRTÉNETE. 19081952. == Kétszáz éves Pécsett az állami zeneoktatás. 17881988. SZKLADÁNYI Péter – dr. NÁDOR Tamás  dr. VARGHA Dezső  ANTAL György. Baranyai Művelődés. 1988./2. 4370. p. ill.

163. BÁRDOS LAJOS ÉS PÉCS-BARANYA. == A JPM. Évkönyve 33. Pécs, 1988. 170184. p. ill. 1989.

Német nyelvű összefoglaló a 184. oldalon.

164. A MECSEK FÚVÓSÖTÖS TÖRTÉNETE. /19641989./ == Baranyai Művelődés Pécs,1989./12./ A Baranya Megyei Tanács V.B. Művelődési Osztály kiadása. 320. p.

165. AGÓCSY LÁSZLÓ. == Baranyai Művelődés. 1990. 3. szám 332. p. ill.

166. »HALLHATÓ MÚZEUM.« Hangdokumentumok A JP. Múzeumban I. == A JPM. Évkönyve 34. Pécs, 1989. 191208. p. ill. 1990.

Német nyelvű összefoglaló a 208. oldalon. ASSZONYI László színigazgató. NIKELSZKY Géza festő- és ipar- művész. LOVÁSZ Pál költő, a JPT. főtitkára. HORVÁTH Mihály zeneszerző, karnagy, orgonaművész. GALSAY Pongrác író, kritikus.

167. »HALLHATÓ MÚZEUM.« Hangdokumentumok a JP. Múzeumban. II. == A JPM. Évkönyve 35. Pécs, 1990. 139162. p. ill. 1991.

Német nyelvű összefoglaló a 162. oldalon. A Ciszterci Gimnázium Stúdiójának hangarchívuma. ERNSTER Dezső operaénekes. VÁGÓ Märy színművész, KERÉNYI János iskolaigazgató, karnagy. MADAS József bányamérnök, helytörténész.

168. »HALLHATÓ MÚZEUM.« Hangdokumentumok a JP. Múzeumban III. == A JPM. Évkönyve 36. Pécs, 1991. 173184. p. ill. 1992.

Német nyelvű összefoglaló a 184. oldalon. REUTER Camillo erdőmérnök, helynévkutató, KARL Lajos könyv-kereskedő, zeneszerző. HARCOS Ottó tanár, költő.

169. »HALLHATÓ MÚZEUM.« Hangdokumentumok a JP. Múzeumban IV. == A JPM. Évkönyve 37. Pécs, 1992. 159177. p. ill. 1993.

Német nyelvű összefoglaló a 177. oldalon. TAKÁCS Jenő zeneszerző, zongoraművész, népzenekutató, tanár. TAKSONYI József apátplébános, az egykori Székesegyházi Énekiskola tanulmányi felügyelője. TÖRÖK Gyula régész, a Városi Múzeum vezetője.

170. A NÓTÁS KAPITÁNY. ASSZONYI László színigazgatóságának éveiről. == Baranya. Történelmi Közlemények. Pécs,199293. 12. sz. 173185. p. ill.

171. SASS DEZSŐ 90 ÉVES. Életrajz. Pécs, 1993. Ferling-Press. 15, [1]. p.

172. »HALLHATÓ MÚZEUM.« Hangdokumentumok a JP. Múzeumban V. == A JPM. Évkönyve 38. Pécs, 1993. 163177. p. ill. 1994.

Német nyelvű összefoglaló a 177. oldalon. HALÁSZ Béla 19081991.

173. AZ OPERAJÁTSZÁS TÖRTÉNETE ZENÉS JÁTÉKOK A SZÍNHÁZBAN. == Száz pécsi évad. A Pécsi Nemzeti Színház száz éve. Szerk.: Dr. BEZERÉDY Győző  SIMON István  Dr. SZIRTES Gábor. Pécs, 1995. Pannónia Könyvek. A Baranya Megyei Könyvtár és a Pécsi Nemzeti Színház közös kiadása. 85124. p. ill.

174. »HALLHATÓ MÚZEUM« Hangdokumentumok a JP. Múzeumban VI. == A JPM. Évkönyve 40. Pécs, 1996. 129137. p. ill. 1995.

Német nyelvű összefoglaló a 137. oldalon. TÓTH Géza vegyészmérnök. VIRÁG István aranydiplomás tanár. LUKOVICH László könyvesbolt tulajdonos.

 

             Z E N E I   R I P O R T O K,  C I K K E K,  K R I T I K Á K.  E M L É K E Z É S E K.

 175. Néhány szó a Ciszrerci Gimnázium Stúdiójáról. == Ifjúság. 1943. márc. 15. I. évf. 1. sz. 12. p.

176. A népzenekutatás újabb eszközei == Pécsi Emericanas Élet. 1944. 03. 10. I. évf. 4. sz. 41-42. 

177. Ismerjük meg értékeinket. == Dunántúl. 1943. aug. 25. 3. p.

A román- és a gót stílusú építmények emlékei hazánkban. A barokk nyomai. Ják, Lébény Zsámbék, budapesti Mátyás templom, Kassa, Vajdahunyad, Esztergom.

178. xx A pécsi közönség sem jobb az átlagnál. TAKÁCS Jenő beszél a város zenei életéről. == FN. 1946. dec.13. 4. p.

Takács Jenő a Zenekonzervatórium igazgatója.

179. A Pécsi Dalárda 100 esztendejének emlékeiből. == FNlap.1948. jan. 27. 3. p.

VÁRHALMI Oszkár karnagy a Daloskörben rendezett kiállításról.

180. A Zenekonzervatórium a népi tehetségek szolgálatában. == FNlap. 1948. febr. 25. 2. p.

TAKÁCS Jenő Rómából hazatérve, igazgatója lett Zenekonzervatóriumnak.

181. Körzeti színjátszóverseny Babarcszőlősön. == FNlap. 1948. márc. 3. 2. p.

A Betyár Bandi c. népszínművet amatőrök mutatták be.

182. VERDI est. Kritika. == FNlap. 1948. márc. 6. 2. p.

A Pécsi Énekes Esték sorozatban elhangzott a Requiem, majd részleteket mutattak be a Trubadur és a Traviata című operákból.

183. Zenekonzervatóriumi növendékek hangversenye. == FNlap. 1948. márc. 19. 4. p.

Az országos tanulmányi versenyen induló növendékek bemutatkozása a Katolikus Körben. Tanáraik: TAKÁCS Jenő, WEININGER Margit, OPRITIA Mária.

184. II. VERDI-est. == FNlap. 1948. ápr. 3. 4. p.

VERDI operáinak tanár-növendék bemutatója.

185. Huszonhat esztendő a zenetanítás szolgálatában. Beszélgetés BÁN Jánossal, a török zene európai hírű kutatójával. == FNlap. 1948. ápr. 4. 2. p.

BARTÓK Béla levélben köszönte meg a török népzenei gyűjtések ismertetését Bán Jánosnak.

186. Női kamaraegyüttes alakult Pécsett. == FNlap. 1948. ápr. 10. 2. p.

OPRITIA Mária zongora-, - M. GRAEF Tildy [Matild] hegedű-, - V. VAJDA Gabriella mélyhegedű-, - Z. SASSY Iringó gordonkaművészekből.

187. A Ranolder-intézet hangversenye. == FNlap. 1948. ápr. 30. 2. p.

A Katolikus Kör nagytermében [ma Csontváry - múzeum] lépett fel a 110 tagú leányénekkar.

188. Növendék hangverseny. == FNlap. 1948. máj. 6. 2. p.

A Zenekonzervatórium III. hangversenye.

189. Pécsi Énekes Esték. == FNlap. 1948. máj. 8. 2. p.

ERKEL  LISZT  BARTÓK  KODÁLY  TAKÁCS Jenő művek a Katolikus Kör évadzáró hangversenyén. Közreműködött: SASS Dezső zongoraművész.

190. ZATHURECZKY Ede és FISCHER Annie hangversenye. == FNlap. 1948. jún. 8. 4. p.

BRAHMS  BEETHOVEN  Caesar FRANCK zongora-hegedű szonátája az Erzsébet Tudományegyetemen.

191. BEETHOVEN IX. szimfóniája.== FNlap. 1948. jún. 15. 4. p.

A budapesti MÁV Szimfonikus Zenekart és a Pécsi LISZT Ferenc Kórust SZŐKE Tibor vezényelte.

192. Villáminterjú ERNSTER Dezsővel. == FNlap. 1948. júl. 25. 3. p.

1946-tól a Metropolitan énekese, Pécsről indult.

193. Zenei levél. == FNlap. 1948. szept. 12. 6. p.

TAKÁCS Jenő zsűritag egy genfi zenei versenyen. VÁRHALMI Oszkár és CSÁKY Nándor vezetésével megalakult a Zenekedvelők Egyesülete.

194. A színpad névtelenjei. == FNlap. 1948. szept. 19. 3. p.

Díszletező: ÜTŐ Endre; kellék- és ruhatár: TISZAI Gusztáv; ügyelők: TIHANYI Zoltán és BEKE József; súgók: KARDOS Józsefné és BÁZSA Károlyné; fővilágosító KUCSERA és a tűzoltók.

195. Csárdáskirálynő. == FNlap. 1948. szept. 23. 2. p.

SERFŐZŐ Ilona, SÁNDOR Böske, BÁZSA Éva, VARGA László, SELMECZY Mihály, KAUTZKY József, JÁNOKY Sándor. Vezényelt: HUKVÁRY Jenő.

196. Zenekari hangverseny. == FNlap. 1948. szept. 26. 2.

A Tűzoltó zenekart RŐT István vezényelte.

197. Színházi őrjárat. == FNlap. 1948. okt. 3. 4. p.

Szükség van-e az operettre?

198. D. BAGOSI Judit hangversenye. == FNlap. 1948. okt. 3. 4. p.

Zongoraművész.

199. Gül Baba. == FNlap. 1948. okt. 5. 4. p.

HUSZKA Jenő operettje. Szereplők: KARDOSS József, SERFŐZŐ Ilona, VARGA László, SZÜRY György. Vezényelt: HUKVÁRY Jenő.

200.  PIOVESAN, Sirio hangversenye. == FNlap. 1948. okt. 6. 4. p.

A hegedűművészt zongorán kísérte: SASS Dezső.

201. Pécsi album: TAKÁCS Jenő. == FNlap. 1948. okt. 22. 5. p.

Zeneszerző, a pécsi Városi Zeneiskola igazgatójának életrajza.

202. Pécsi album: SASS Dezső. == FNlap. 1948. okt. 24. 4.

A zongoraművész életrajza.

203. Pécsi album: VERESS Endre. == FNlap. 1948. nov. 3. 2. p.

VERESS Sándor zeneszerző öccse 1946 óta él Pécsett, akinek szenvedélye az ének, a zongora és az írás.

204.  Pécsi album: dr. LISSÁK Kálmán. == FNlap. 1948. nov. 10. 2. p.

1947-ben választották meg először az Erzsébet Tudományegyetem rektorává.

205. Pécsi album: Dr. RUDOLF Lóránt. == FNlap. 1948. nov. 14. 4. p.

A jogászprofesszor életrajza.

206. xx Pécsi album: OPRITIA Mária. == FNlap. 1948. nov. 17. 2. p.

A pécsi Zenekonzervatórium zongora tanárnőjének életrajza.

207. Pécsi album: KERPEL-FRÓNIUSZ Ödön. == FNlap. 1948 nov. 18. 2. p.

A pécsi Gyermekklinika igazgatójának életrajza.

208. Mecseken... == Színház és Mozi. 1954. aug. 20. 20. p. ill.

ifj. MAGYARI Imre, KOMLÓS Vilmos és JUHÁSZ József a dömörkapui turistaházban nyaraltak.

209. A nemzet csalogánya. Daljáték BLAHA Lujza életéről. == Színház és Mozi. 1954. szept. 3. 6. p.

A Pécsi Nemzeti Színház éves műsortervéről beszél MAJERCSIK Rezső művészeti vezető.

210. Az élő zene varázsa. Beszámoló a hangversenyévadról. == DN. 1954. szept. 25. 5. p.

211. »A kőszívű ember fiai Pécsett.« == Színház és Mozi. 1954. okt. 8. 12. p. ill.

PÁPAY Klára - BUSS Gyula - FÜLÖP Mihály - SZŰTS István – BÉKÉS Rita - TAKÁCS Margit - SZABÓ Samu - PAPP István - TATÁR Eszter.

212. Néhány megjegyzés Pécs zenei életéről. == Új Zenei Szemle. 1955. május. 40-41. p.

213. Varsói emlékek. Beszélgetés BÉKÉS Ritával a VIT-ről. == DN. 1955. szept. 4. 6. p. ill.

GORDON Zsuzsa, RÓNA Viktor és BÉKÉS Rita a Pécsi Nemzeti Színház művészei.

214. Látogatás KODÁLY Zoltánnál. == DN. 1956. máj. 6. 3.

ANTAL György, AGÓCSY László, NÁDOR Tamás és NOWOTARSKI István szobrászművész Budapesten meglátogatták a Mestert. A szobrász a helyszínen mintázta meg a zeneszerző reliefjét.

215. Pécsi muzsikáló május. == Népszava. 1956. május 19. 6. p.

A hagyományos Pécsi Zenei Hetekről.

216. III. Pécsi Zenei Hetek. == Új Zenei Szemle. 1956. június. 7. évf. 6. sz. 36-38. p.

217. A pécsi rádiózás bölcsőjénél. == DN. 1958. febr. 25. 5. p. ill.

SOLTI Lajos posta és távírda titkár 1914-es tevékenysége a rádiózás érdekében. Temetésére írt nekrológ.

218. Ötéves a pécsi Nevelők Háza. = Baranyai Művelődés. Pécs, 1958. december. A MegyeiTanács Művelődési Osztályának Kiadványa. 37-40. p.

219. Bemutató előtt. == Esti Pécsi Napló. 1959. ápr. 6. 3. p.

Victor HUGO: Királyasszony lovagja. SPÁNYIK Éva, AVAR István, KAPOSI Miklós, NÁDAY Pál, PETŐHÁZY Miklós.

220. Látogatás KODÁLY Zoltánnál. == DN. 1959. máj. 6. 3.

221. Pécsi művészek vendégszereplése Debrecenben. == DN. 1959. máj. 5. 5. p. ill.

A Liszt Ferenc Kórus, a Pécsi Szimfonikus Zenekar HÄNDEL: Sámson c. oratóriumát szólaltatta meg. Vezényelt: ANTAL György.

222. Tanár, bányász, muzsikus, színész. Mit csinál szabad idejében?

== Esti Pécsi Napló.1959. máj. 27. 2. p.

BEZZEGH Zoltán, BÖRÖCZ István, VÖNÖCZKY Endre, SZIRMAI Jenő nyilatkozata.

223. 150 éve született AMTMANN Prosper. == Esti Pécsi Napló. 1959. jún. 27. 2. p. ill.

224. A három kívánság... Kiváló szerep, személyautó, zongora, lakás, egészség. == Esti Pécsi Napló. 1959. júl. 3. 2. p.

SZABÓ Ottó - TEGZES József - BÁNKY József.

225. Mohácsi fények és árnyak == DN. 1959. júl. 4. 2. p.

Kisfaludy gimnázium, igazgató: HARMATH György. Zenei élet: KISS Miklós karvezető.

226. Forradalmi etűd Zselazova Wolában. A »Zongora prófétája«. Megemlékezés CHOPIN halálának évfordulójáról. == EPN. 1959. okt. 17. 2. p.

227. Jegyzetek a Pécsi Rádió műsoráról. == Művelődési Tájékoztató. Pécs, 1959. december. A Megyei Tanács Művelődési Osztálya kiadványa. 46-49. p.

228. Egy elfelejtett évforduló. == Művelődési Tájékoztató. Pécs, 1959. december. A Megyei Tanács Művelődési Osztályának kiadványa. 113-115. p.

AMTMANN Prosper születésének 150. évfordulója.

229. HÄNDEL: Jephta. == DN. 1960. ápr. 13. 3. p.

Pécsi Liszt Ferenc Kórus. Pécsi Szimfonikus Zenekar. Vezényelt: ANTAL György.

230. Pécsi művészek szereplése Budapesten. Tudósítónk a Jephta budapesti bemutatójáról. == DN. 1960. ápr. 22. 4. p.

A Pécsi Szimfonikus Zenekart és a Liszt Ferenc Kórust ANTAL György vezényelte.

231. GERTLER Endre és a Pécsi Szimfonikusok hangversenye. == DN. 1960. ápr. 27. 2. p. ill.

232. Muzsikáló gyermekek. == DN. 1960. ápr. 30. 2. p.

A Pécsi Állami Zeneiskola növendékeinek karnagya: DOBOS Lászlóné.

233. xx A pécsiek Zeneakadémiai szereplése a kritikák tükrében. == DN. 1960. máj. 8. 3. p.

A Liszt Ferenc Kórust és a Pécsi Szimfonikus Zenekart ANTAL György vezényelte.

234. Éneklő Ifjúság. == DN. 1960. máj. 10. 3. p.

Általános iskolás kórusok a Pécsi Nemzeti Színházban. Vezényelt: AGÓCSY László. Középiskolás kórusok a Liszt-teremben. Vezényeltek: IVASIVKA Mátyás, LIGETI András, TILLAI Aurél.

235. Komlói Zenélő Május. == DN. 1960. máj. 12. 5. p.

HORVÁTH Gyula igazgató. Pécsi Szimfonikus Zenekar és BÁNKY József zongoraművész.

236. Szonáta-est. == DN. 1960. máj. 17. 5. p.

KOVÁTS András és KOVÁTS Andrásné, Bartók klub.

237. Békétlen szerelem. == DN. 1960. máj. 18. 4. p.

CSOKONAI VITÉZ Mihály: Lilla. LIPPENSZKY István és BÁRDOSI NÉMETH János szerzők, HORVÁTH Mihály zeneszerző átiratában.

238. Jubileumi esten. == DN. 1960. máj. 19. 4. p.

Dr. VARGHA Károly műveiből a Pécsi Kamarakórus adott műsort. Vezényelt: DOBOS László és TILLAI Aurél. Bevezetőt mondott: AGÓCSY László a Városi Művelődési Házban.

239. Traviata. VERDI operabemutató a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1960. máj. 22. 3. p. ill.

Vezényelt: PAULUSZ Elemér. Rendezte: RADVÁNYI Zsuzsa. Énekesek: CSER Tímea, WÁGNER József, FODOR Pál.

240. WAGNER-est. == DN. 1960. jún. 8. 2. p.

A Pécsi Szimfonikus Zenekar hangversenye. Vezényelt: ANTAL György. Énekesek: MELIS György, SIMÁNDY József, TAKÁCS Paula.

241. A drávai hajósélet. Egy elfelejtett baranyai hagyományról. == Művelődési Tájékoztató. Pécs, 1960. június. A Megyei Tanács Művelődési Osztály kiadványa. 86-88. p.

Hagyományőrző és népdalgyűjtő körúton az egykori hajó vontatók között.

242. Szimfonikus est Pécsett. == DN. 1960. dec. 7. 5. p.

A Pécsi Szimfonikus Zenekar műsora LEHEL György vezényletével. Zongorán km.: HERNÁDI Lajos.

243. Kamarahangverseny. == DN. 1961. jan. 14. 2. p.

Bartók-klub. GAÁL Mimi, KOVÁTS András, TÓTMÁTYÁS Lajos műsora.

244. Hangversenynaptár. == DN. 1961. jan. 22. 5. p. ill.

A Pécsi Szimfonikus Zenekar, a Pécsi Liszt Ferenc Kórus zeneakadémiai szereplése Budapesten. Vezényelt HORVÁTH Gyula, szólista KOCSIS Albert.

245. A budapesti MÁV-szimfonikusok hangversenye. == DN. 1961. jan. 25. 2. p.

A Liszt-teremben LUKÁCS Miklós vezényelt.

246. A Berlini-trió kamaraestje. == DN. 1961. jan. 29. 7. p.

Hans PISCHNER csembaló, Werner HAUPT cselló, Hans-Peter SCHMITZ fuvola.

247. Zenekari est. == DN. 1961. febr. 1. 2. p.

Liszt-terem. Pécsi Szimfonikus Zenekar. Vezényelt: HORVÁTH Gyula Km. KOCSIS Albert hegedűművész.

248. A két Bánk bán. == DN. 1961. febr. 12. 3. p.

ERKEL Ferenc - KATONA József.

249. Pécsi Szimfonikusok zenekari estjéről. == DN. 1961. febr. 22. 5. p.

BACH: D-dúr szvit; RÁNKY György: Pomádékirály. BÁNKY József RAVEL műveket zongorázott. Vezényelt : BORBÉLY Gyula.

250. KOVÁCS Dénes és BŽCHER Mihály szonátaestje.== DN. 1961. febr. 26.2. p.

A hegedű- és a zongoraművész MOZART és BRAHMS műveket adott elő.

251. Beszélgetés BÁNKY József zongoraművésszel. == DN. 1961. febr. 26. 4. p.

A művész jövendő terveiről nyilatkozott.

252. André VANDERNOOT hangversenye. == DN. 1961. márc. 8. 5. p.

A Pécsi Szimfonikus Zenekart vezényelte. MOZART - BRAHMS – Caesar FRANCK művek hangzottak el. Km.: KOMLÓS Péter hegedűművész.

253. Két operabemutató elé. == DN. 1961. márc. 12. 3. p.

A Pécsi Nemzeti Színházban MASCAGNI: Parasztbecsület és LEONCAVALLO: Bajazzók című operája kerül előaásra.

254. Rosa FAJN hegedűestje. == DN. 1961. márc. 17. 2. p.

Zongorán kísért: Vszjevolód, PETROSÁNSZKY.

255. Kamara est. == DN. 1961. márc. 24. 5. p.

CSER Tímea, GAÁL Mimi, KOVÁTS András. Vezényelt: AGÓCSY László. Zongorán kísért: LAKY László.

256. TAKASHY Asahina hangversenye. == DN. 1961. márc. 29. 5. p.

Japán karmester a Pécsi Szimfonikus Zenekar élén.

257. Bemutató előtti beszélgetés RADVÁNYI Zsuzsával.== DN. 1961. ápr. 12.5. p.

A Parasztbecsület c. operát rendezte.

258. A Parasztbecsület és a Bajazzók bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1961. ápr. 16. 5. p.

PELLES Júlia, CSONGOR József, BERCZELI Tibor, FÓNAGY Gertrúd, HORVÁTH Sári, CSER Tímea, WÁGNER József, FODOR Pál, BOLLA Tibor. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

259. Hangversenyről - hangversenyre. A Komlós-vonósnégyes hangversenye. == DN. 1961. ápr. 19. 5. p.

KOMLÓS Péter - DEVICH Sándor - NÉMETH Géza és BOTVAY Károly. Liszt-terem.

260. Jakov ZAK és NÉMETH Gyula hangversenye. == DN. 1961. ápr. 21. 5. p.

261. FERENCSIK János és az Állami Hangversenyzenekar koncertje. == DN. 1961. máj. 4. 2. p.

Műsoron MOZART - HAYDN - BEETHOVEN művek.

262. Az általános iskolások »Éneklő Ifjúság« hangversenye. == DN. 1961. máj. 9. 5. p.

A pécsi iskolák énekkarainak fellépése a Pécsi Nemzeti Színház színpadán. Karmestereik: JANDÓ Jenő, PÁLFAI András, FÜZESSY Kornélné, stb.

263. Felújítás a Pécsi Nemzeti Színházban. JACOBI: Sybill. == DN. 1961. máj. 10. 3. p.

TOMANEK Nándor, TAKÁCS Margit, WÁGNER József, SZÉPLAKY Endre,FALUDY László, SZALMA Lajos, BÁZSA Éva. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

264. A Parasztbecsület és a Bajazzók új szereplőiről. == DN. 1961. máj. 17. 5. p.

RÖGÖZ Eszter és BÁRDOS Anna.

265. HAYDN: Évszakok. == DN. 1961. máj. 17. 5. p.

A Pécsi Szimfonikus Zenekar, Liszt Ferenc Kórus, a Nemzeti Színházban. Vezényelt: ANTAL György.

266. VERDI: Trubadur. == DN. 1961. máj. 21. 4. p.

CSER Tímea - CSONGOR József. ILLÉS Éva - WÁGNER József /kettős szereposztás/. BOLLA Tibor, FODOR Pál, MARCZIS Demeter. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

267. RIPPL-RÓNAI József születésének 100. évfordulóján. == DN. 1961. máj. 24. 2. p.

Kaposvár - Róma-villa.

268. A hangversenyévad mérlege. == DN. 1961. máj. 28. 3. p.

A magyar- és a külföldi zeneszerzők legjobbjai, klasszikus és modern művek, operák, operettek, oratóriumok és kamaraművek az évad műsorában.

269. A Trubadur új szereplőiről. == DN. 1961. máj. 31. 2. p.

BOLLA Tibor, WÁGNER József, ILLÉS Éva, MARCZIS Demeter, PELLES Júlia.

270. xx Az új hangversenyévad terveiből. Bécsi karmester - Berlini tánczenekar – Kálmán-est.        == DN. 1961. jún. 4. 4. p.

VÁRNAGY Viktor nyilatkozata.

271. A legszívesebben néger spirituálékat énekelek. Villáminterjú Betty CHARLES-szal. == DN. 1961. jún. 6. 2. p.

Afrikai eredetű skót énekesnő.

272. Baranyai művész sikere az NDK-ban. == DN. 1961. jún. 13. 5. p.

HORVÁTH Gyula karmester.

273. Az Aida próbáján. == DN. 1961. jún. 23. 5. p.

LAKY György korrepetitor fővárosi és pécsi művészeket készített fel az előadásra.

274. Komló fiatal dalosai között. == DN. 1961. jún. 25. 3. p.

TÓTH Ferenc karmester műhelyében.

275. BEETHOVEN- est. == DN. 1961. júl. 8. 2. p.

Vezényelt: Robert SATANOVSZKI. /lengyel./ Pécsi Szimfonikus Zenekar. Szólóénekesek: ILOSFALVY Róbert - MARCZIS Demeter - WERNER Mária - TISZAI Magda.

276. Zenekari est a Szabadtéri Színpadon. == DN. 1961. júl. 18. 2. p.

A műsor LISZT: Les Préludes; Carl ORRF: Carmina Burana; BEETHOVEN: Esz- dúr zongoraverseny. A Pécsi Szimfonikus Zenekart: LEHEL György, a Liszt Ferenc Kórust ANTAL György vezényelte. Zongorán közreműködött BÁNKY József.

277. A Berlini Rádió tánczenekarának hangversenye. == DN. 1961. júl. 20. 2. p. ill.

278. B. - N. [Dr. NÁDOR Tamás].: Dráva menti szőttes. == DN. 1961. aug. 25. 5. p.

Ormánsági népdalok gyűjtése.

279. JACOBI: Leányvásár. Nagyoperett bemutató a Pécsi Nemzeti Színházban. == Esti Pécsi Napló. 1961. okt. 1. 5. p.

MEDGYESSI Mária, DARABOS Ferenc, SZABÓ Samu, SZÉPLAKY Endre, GYAPAY Yvett. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

280. A Moszkvai Rádió szimfonikus zenekarának hangversenye. == DN. 1961. okt. 3. 2. p.

Vezényelt: Gennadij ROZSGYESZTVENSZKIJ. Zongorán közreműködött: FISCHER Annie.

281. Zenei Napló. RUHA István koncertje. == DN. 1961. nov. 14. 5. p.

A Pécsi Szimfonikus Zenekart PAULUSZ Elemér vezényelte.

282. Szöktetés a szerályból. MOZART operabemutató a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1961. dec. 5. 3. p.

SIKOLYA István, BÁRDOS Anna, HOTTER József, ILLÉS Éva, BERCZELI Tibor, MARCZIS Demeter. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

283. xx Peter WALLFISCH hangversenye. == DN. 1961. dec. 5. 3. p.

A zongoraművész BEETHOVEN: c-moll zongoraversenyét, és PROKOFJEV: Klasszikus szimfóniáját adta elő. A Pécsi Szimfonikus Zenekart: KÓRODI András vezényelte.

284. xx Új szereplő a Szöktetésben. == DN. 1961. dec. 13. 2. p.

BONETT Kálmán.

285. Kirill KONDRASIN Pécsett. == DN. 1961. dec. 16. 3. p.

A Pécsi Szimfonikus Zenekart vezényelte. MOZART: »Prágai« szimfónia; Esz-dúr zongoraverseny; SOSZTAKOVICS: I. szimfónia. Zongorán közreműködött: ANTAL István.

286. Cirkuszhercegnő. KÁLMÁN Imre operettjének bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1962. jan. 13. 2. p. ill.

HORVÁTH Sári, DARABOS Ferenc, SZALMA Lajos, GYAPAY Yvett, SZÉPLAKY Endre, FALUDY László, ÁGH Tihamér. Vezényelt: SÁNDOR János.

287. Koncert előtt GABOS Gáborral. Napi nyolc óra a zongora mellett. - A következő állomások Prága és London - Ma az új Steinway - zongorán szólal meg BARTÓK utolsó alkotása. = DN. 1962. jan. 14. 8. p.

288. BARTÓK: Harmadik zongora verseny. GABOS Gábor és LEHEL György hangversenye.          == DN. 1962. jan. 16. 2. p.

A Pécsi Szimfonikus Zenekart LEHEL György vezényelte.

289. »Vezényel SÁNDOR János.« == DN. 1962. jan. 24. 2. p. ill.

A Pécsi Nemzeti Színház új karmestere a Rigolettóval mutatkozik be.

290. Éva, a kígyó, meg a többiek. == DN. 1962. jan. 31. 2. p.

Zenés, vidám műsor. KARDOS Magda, DOMJÁN Edit, MIKES Lilla, PETRESS Zsuzsa, FÓNAY Márta, CSEH Kati. Zene: HAJDÚ Júlia.

291. Zongorázó ifjúság. == DN. 1962. jan. 31. 5. p.

BÁNKY József - BÁNRÉVY Antal.

292. A Leningrádi Filharmonikusok pécsi hangversenye. == DN. 1962. febr. 2. 2. p.

A Pécsi Nemzeti Színházban bemutatták BARTÓK: Zene ütőhangszerekre és cselesztára; SOSZTAKOVICS: XII. szimfónia című műveket. Vezényelt: Jevgenyij MRAVINSZKIJ.

293. Nem angyal a felségem. == DN. 1962. febr. 4. 7. p. ill.

Rudolf TRIMER cseh író művének bemutatója. MEDGYESSI Mária és TOMANEK Nándor.

294. Hangversenykrónika. BÁNKY József és LEHEL György hangversenye. == DN. 1962. febr. 11. 5. p. ill.

295. Farsangi leltár. == DN. 1962. febr. 14. 5. p.

Az ORI rendezvény szereplői: ÁKOS Stefi, KEMÉNDI András, SOÓS SZABÓ Edit, MEDNYÁNSZKY Ági, CSONKA Endre. Konferált: SZUHAY Balázs. Zene: TURÁN László.

296. Koncert előtti beszélgetés BORSAY Pállal. == DN. 1962. febr. 16. 5. p.

A zongoraművész nyilatkozata.

297. Vita Pécs zenei életéről. == DN. 1962. febr. 18. 7. p.

A Városi Tanácson FRIDECZKY Frigyes a Művelődési Minisztérium Színházi- és Zenei osztályának munkatársa.

298. Kamarahangverseny. == DN. 1962. febr. 22. 3. p.

MARCZIS Demeter, LAKY György zongoraművész.

299. THIERY Árpád: A giccsről van szó. Hozzászól a vitához dr. NÁDOR Tamás zenekritikus: Zenei giccs? == DN. 1962. febr. 22. 5. p.

300. Négy balett a Nemzeti Színházban. == Esti Pécsi Napló. 1962. febr. 26. 2. p. ill.

Henry PURCELL: Etűdök; GULYÁS László: Pókháló; SZÖLLŐSY András: »Oly korban éltem...« és Képtelen történet. Koreográfus: ECK Imre.

301. BORSAY Pál és ERDÉLYI Miklós hangversenye. == DN. 1962. febr. 26. 5. p

302. BÁNKY József és POLGÁR Marianne zongoraestje. == DN. 1962. márc. 1. 2. p.

A Zeneművészeti Szakiskola tanárai a Liszt teremben.

303. Táncdráma, musical, filmzene. == DN. 1962. márc. 18. 7. p. ill.

KINCSES József a Zeneművészeti Szakiskola tanára, zeneszerző. Első táncdrámája a Kádár Kata.

304. NÉMETH Gyula hangversenye . == DN. 1962. márc. 20. 2. p.

A Pécsi Szimfonikus Zenekart vezényelte.

305. Gazdag zenei műsor a Pécsi Dalos mozgalom százéves jubileumán. == DN. 1962. 03. 24. 2. p.

Megnyitó a Nemzeti Színházban, kiállítás a Helytörténeti Múzeumban a száz esztendő emlékeiből.

306. Nagyszabású díszhangversennyel megkezdődtek a jubileumi ünnepségek == DN. 1962. márc. 27. 2. p. ill.

A Pécsi Nemzeti Színházban a LISZT Ferenc Kórus előadásában ORFF: Carmina Burana c. kantátája, és SZELÉNYI István: Spartacus c. oratóriuma hangzott el. Vezényelt: ANTAL György.

307. Jeanne Marie DARRÉ hangversenye. == DN. 1962. márc. 27. 2. p. ill.

A francia zongoraművésznő műsorán: CHOPIN - DEBUSSY - RAVEL – LISZT művek szerepeltek.

308. Zenei Napló. A Rádiózenekar hangversenye. == DN. 1962. ápr. 3. 2. p.

A Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara a Pécsi Nemzeti Színházban. BEETHOVEN: Coriolán nyitány; BARTÓK: Concerto. Vezényelt: LEHEL György. Az élő adást a Petőfi Rádió közvetítette Pécsről.

309. Bemutatjuk a Pécsi Szimfonikus Zenekart. == DN. 1962. pr. 4. 6. p. ill.

BERGER József zenekari felügyelő, M. GRAEF Matild koncertmester, KISS Vilmos Péter másodhegedűs, HARKAY Vilmos brácsa-, Z.(ÁDORné), SASSY Iringó cselló-, PACHMAYER Ilona hárfaművész.

310. Áprilisi ritmusok. == DN. 1962. ápr. 17. 4. p.

ORI rendezvény. NÉMETH Lehel, MIKES Éva, SZÁNTÓ Erzsi táncdalénekesek és a MRT tánczenekara ZSOLDOS Imre vezetésével.

311. Zenei Napló. == 1962. ápr. 20. 2. p.

A Pécsi Pedagógiai Főiskola Vegyes kara: TILLAI Aurél karmester vezetésével, BOROS Erzsébet zongora kíséretével. - MARCZIS Demeter és BÁNKY József koncertje.

312. A jövő zenetanárai között. == DN. 1962. ápr. 26. 5. p.

BAUER Vendel, NEMÉNYI Klára, és CSONKA Barna hangversenye a Liszt-teremben.

313. xx KODÁLY Zoltán a Komlói Általános Iskola énekkarának ajánlotta legújabb művét.                == DN. 1962. ápr. 28. 2. p. ill.

A »Harasztosi legények« című művet TÓTH Ferenc tanította be.

314. Zenei Napló. A Pécsi Szimfonikus Zenekar hangversenye a Zeneakadémián. == DN. 1962. ápr. 29. 5. p.

RACHMANINOV: Rapszódia egy PAGANINI témára. Km.: BÁNKY József és BORSAY Pál zongora-, BARTH István fuvola-, KIRCSI László oboa-, M. GRAEF Tildy hegedű- és Z. SASSY Iringó csellóművész. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

315. [VÁRNAI Ferenc] vf. - [NÁDOR Tamás] nt.: A Zeneművészeti Szakiskolák leánykarainak két napos pécsi talákozójáról. == DN. 1962. máj. 3. 5. p.

Pécs - Szeged - Budapest - Győr - Miskolc - Debrecen kórusai. A találkozón megjelent KODÁLY Zoltán és felesége.

316. Zenei Napló. A Liszt Ferenc Kórus oratórium estje. == DN. 1962. máj. 3. 5. p.

SZELÉNYI István: Spartacus; ORFF: Carmina Burana. A Szimfonikus Zenekart ANTAL György vezényelte. Km.: MELIS György, LÁSZLÓ Margit, RÉTI József; ill. TISZAI Magda, TARNAY Gyula, TRÉFÁS István és HOTTER József.

317.  A művészi pálya kezdetén. == DN. 1962. máj. 16. 5. p. ill.

KISS Vilmos Péter hegedű-, és felesége TÓTH Mária zongoraművész, a Zeneművészeti Szakiskola tanárai.

318. Zenei Napló. == DN. 1962. május 17. 5. p.

Összefoglaló az elmúlt hét zenei eseményeiről.

319. Hangverseny közvetítés, operafelvétel, Ki mit tud? adás a rádió zenei műsortervében. == DN. 1962. máj. 18. 5. p.

320. A keszthelyi Helikonra indulók között. == DN. 1962. máj. 22. 2. p. ill.

ZÁMOSTNY Ágnes és RÁKOSI Lajos szavalt, SZILVÁSSY Ildikó SCHUBERT- dalt énekelt.

321. Zenei Napló. A Pécsi Kamarakórus hangversenyéről. == DN. 1962. máj. 23. 5. p.

MONTEVERDI - BACH - DEBUSSY - RAVEL - SZTRAVINSZKIJ – PETROVICS Emil - FARKAS Ferenc - BÁRDOS Lajos művei szólaltak meg TILLAI Aurél karnagy vezetésével.

322. A Pécsi Közlekedési Vállalat Férfikarának szegedi hangversenye. == DN. 1962. máj. 29. 5. p.

BARTÓK Béla Férfikar, LIGETI Andor kórusvezető. Km.: BOLLA Tibor ének, BORSAY Pál zongora.

323. Zenei Napló. Befejeződtek az ifjúsági hangversenyek. == DN. 1962. jún. 2. 2. p.

Általános iskolások bérleti hangversenysorozata a Liszt-teremben. Műsorismertető: AGÓCSY László.

324. A muzsikáló család. == DN. 1962. jún. 12. 5. p. ill.

VÖNÖCZKY Endre, a LEŐWEY Klára Gimnázium kórusvezetője, felesége és gyermekeik.

325. xx Ünnepélyes záróhangverseny Pécsszabolcson és Vasas II-őn. == DN. 1962. jún. 12. 5. p.

A Bányászakadémia záró rendezvénye.

326. Madrigál-est a Pécsi Városi Művelődési Házban. == DN. 1962. jún. 16. 2. p.

A Liszt Ferenc Kórus, a Mecsek Művészegyüttes vegyes kara és a Pécsi Kamarakórus fellépése.

327. A hangversenyévad mérlege. ==DN. 1962. júl. 1. 7. p.

A közönség, a műsor, az előadóművészek és a kamaraestek. Áttekintés a zenei évad eseményeiről.

328. Pécsett vendégszerepel a Chris BARBER jazz-zenekar. == DN. 1962. júl. 6. 2. p. ill.

Londonban alakultak meg 1954-ben.

329. Mérlegen: Az operaévad műsora. == DN. 1962. júl. 8. 7. p.

A pécsi operatársulat harmadik évadjáról.

330. Beszélgetés a zenéről. == DN. 1962. júl. 13. 3. p.

Riport IVASIVKA Mátyás énektanár, kórusvezetővel.

331 .xx Álomkastély. == DN. 1962. júl. 24. 2. p.

BARÓTI Géza és GARAI Tamás zenés vígjátéka a pécsi Szabadtéri Színpadon. Km.: DOMJÁN Edit, KALÓ Flórián, KARDOS Magda, HARKÁNYI Endre.

332. NÁDOR /Tamás./ - VÁRNAI /Ferenc./: Mérlegen: Pécs kóruskultúrája. == DN. 1962. júl. 26. 5. p.

100 éves a pécsi kórusmozgalom. Pécs kórusainak és karnagyainak értékelése egy három hónapos koncertsorozat után.

333. xx Vészbejárat. == DN. 1962. aug. 9. 2. p.

ORI. rendezvény a pécsi Szabadtéri Színpadon: MÉSZÁROS Ági, KELETI László, SZUHAY Balázs és NÁDASDI Myrtill felléptével.

334. Elkészült a hangversenyévad műsora. Kiváló magyar és külföldi művészek Pécsett.                  == DN. 1962. aug. 10. 1. p.

Az 1962/63-as műsortervet ismertette VÁRNAGY Viktor, az Országos Filharmónia pécsi vezetője.

335. Achille Claude DEBUSSY. /1862-1918./ == DN. 1962. aug. 22. 5. p.

Megemlékezés születésének 100. évfordulóján.

336. Ötezer zenebérlet Pécsett. Új rendszer az ifjúsági hangversenyeknél. - A hangszerek világa. - Nagy mesterek muzsikája. == DN. 1962. szept. 1. 3. p.

VÁRNAGY Viktor tájékoztatója. A hangversenyeket AGÓCSY László, IVASIVKA Mátyás és VÁRNAI Ferenc ismertette.

337. Ma este: Zenekari hangverseny. == DN. 1962. szept. 6. 2. p.

A Pécsi Szimfonikus Zenekar műsora a Nemzeti Színházban a Nőgyógyász – konferencia résztvevőinek tiszteletére. Vezényelt: KÓRODI András.

338. Bajadér. Operettbemutató a Pécsi Nemzeti Színházban == DN. 1962. szept. 22. 2. p. ill.

KÁLMÁN Imre operettjének főbb szereplői: PATAKI Otília, MESTER István, ifj. LATABÁR Kálmán, PÉTER Gizi, FALUDY László, KARIKÁS Péter, FÜLÖP Mihály. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

339. Radjami - TÓTH László. == DN. 1962. okt. 2. 5. p.

KÁLMÁN Imre operettjének új bonvivánja.

340. 24 prelűd. Látogatás a DEBUSSY - estre készülő BÁNKY Józsefnél. == DN. 1962. okt. 3. 2. p.

A zongoraművész a zeneszerző 100. születési évfordulóján elhangzó műsoráról beszélt.

341. xx Hanglemezbarátok klubja alakul Pécsett. Hanglemez-bemutatók – Lemezritkaságok - Stúdiólátogatás. == DN. 1962. okt. 10. 3. p.

== DN. 1962. okt. 14. 2. p.

342. A Prágai Zenés Színház vendégjátéka. == DN. 1962. okt. 11. 2. p. ill.

»Muzsikáló városok« című összeállítás.

343. »Mozart Prágában«. Folytatta pécsi vendégjátékát a Prágai Zenés Színház. == DN. 1962. okt. 12. 2. p.

344. DVORÁK Requiemje a Nemzeti Színházban. Vezényel ERDÉLYI Miklós. == DN. 1962. okt. 14. 2. p. = DN. 1962. okt. 16. 2. p.

Évadnyitó hangverseny a Nemzeti Színházban. A pécsi Filharmonikus Zenekart vezényelte. Szólisták: DUNSZT Mária, BARLAY Zsuzsa, RÉTI József, JÁMBOR László. Riport a vendégművésszel.

345. Ma este:Traviata - SVÉD Sándorral. Salzburg és a Metropolitan között Pécsett vendégszerepel a világhírű művész. == DN. 1962. okt. 18. 2. p. ill.

A vendégművész nyilatkozata.

346. Kamarakórus Baráti Köre. == DN. 1962. okt. 20. 2. p.

Hét előadás a zenéről a Nevelők Házában: DOBOS László, BÁRDOS Lajos és TILLAI Aurél közreműködésével.

347. Tehetséges fiatalok. Beszélgetés TILLAI Auréllal. == DN. 1962. okt. 23. 4. p.

Kórusvezető, zeneszerző.

348. VÁRNAI /Ferenc/ - NÁDOR /Tamás/.: A modern zene és a zenei tömegnevelés. == DN. 1962. nov. 4. 5. p.

Zenekar- és kórusvezetők feladatai Pécs város zenekultúrájának fejlesztésében.

349. A Weiner - vonósnégyes. == DN. 1962. nov. 6. 2. p.

SZÁSZ József, VÁRKONYI István, SZÉKÁCS János, SZÁSZ Árpád hangversenye a Liszt-teremben.

350. A Budapesti Táncegyüttes Pécsett. == DN. 1962. nov. 11. 7. p. ill.

A Pécsi Nemzeti Színházban mutatkozott be.

351. Megifjodik a Pécsbányatelepi Bányász Férfikar. == DN. 1962. nov. 18. 2. p.

IVASIVKA Mátyás karnagy nyilatkozata.

352. xx A Pécsi Filharmonikus Zenekar hangversenye elé. == DN. 1962. nov. 24. 5. p.

GOLDMARK - Richard STRAUSS, - RACHMANINOV - DUKAS művek bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

353. A modern zenéről és Pécs zenei életéről. Beszélgetés KINCSES József zeneszerzővel. == DN. 1962. nov. 24. 7. p.

A pécsi Zeneművészeti Szakiskola tanára.

354.  A Székelyfonó bemutatására készül a Mecsek Művészegyüttes Énekkara. == DN. 1962. nov. 30. 2. p.

HEGYI József karnagy nyilatkozata.

355. A »Megtáncolt opera«. Vitaest a Hoffmann meséi előadásáról. == DN. 1962. dec. 2. 2. p.

NÉMETH Antal rendező, ECK Imre koreográfus vezette a vitát a Jelenkor szerkesztőségében.

356. Decemberi zenei naptár. == DN. 1962. dec. 2. 8. p.

A hónap gazdag zenei programjainak ismertetése.

357. VERDI: Requiem. == DN. 1962. dec. 4. 2. p.

Lamberto GARDELLI vezényelte a Pécsi Filharmonikus Zenekart és a Liszt Ferenc Kórust. Szólisták: DÉRY Gabriella, KOMLÓSSY Erzsébet, RÉTI József, MÉSZÁROS Sándor.

358. GARDELLI meghódította Pécset, Pécs meghódította GARDELLIT. == DN. 1962. dec. 4. 2. p.

Lamberto Gardelli szívesen támogatná egy építendő zenepalota ügyét.

359. Komlói dalosok. == DN. 1962. dec. 5. 5. p.

A Városi Munkáskórust ZSONGOR Kálmán, a belvárosi általános iskola énekkarát TÓTH Ferenc vezeti.

360. Hárman a Mesterről. == DN. 1962. dec. 9. 2. p. ill.

AGÓCSY László, ANTAL György, VARGHA Károly KODÁLY 80. születésnapjának megünneplésére készülnek.

361. KODÁLY: Székelyfonó. A Mecsek Művészegyüttes énekkarának hangversenye. == DN. 1962. dec. 11. 2. p.

A Liszt-teremben HEGYI József vezényelt.

362. Koncert előtt. Interjú Valerij KLIMOV-val és VINCZE Imrével. == DN. 1962. dec. 16. 2. p.

A szovjet hegedűművész CSAJKOVSZKIJ: Hegedűversenyének szólistája. - VINCZE Imre zeneszerző.

363. xx Vita a modern zenéről. == DN. 1962. dec. 16. 7. p.

SÁNDOR Jánosnak, a Pécsi Nemzeti Színház karmesterének hozzászólása.

364. A Pécsi Balett-együttes bemutatója elé. Beszélgetés Wiliam BUKOVY csehszlovák zeneszerzővel. == DN. 1962. dec. 20. 2. p.

A szerző Parancs c. balettjét ECK Imre tanította be az együttesnek.

365. KODÁLY Zoltán 80 éves. == Jelenkor. V. évf. 6. sz. 1962. december. 798-799. p.

366. Maya. Bemutató előtti beszélgetés a rendezővel és a primadonnával. Filmszerű operett? Pécsi Ildikó primadonna. == DN. 1963. jan. 6. 7. p.

A rendező KALMÁR András. - PÉCSI Ildikó második pécsi szereplése a címszerepben.

367. Budapesti expresso. == DN. 1963. jan. 8. 2. p.

ORI rendezvény Pécsett. Km.: RáTONYI Róbert, ZÁRAY Márta, VÁMOSI János, VÖLCSEY Rózsi, MEDNYÁNSZKY Ági, GÁLCSIKI János.

368. Maya. FÉNYES Szabolcs operettjének bemutatója.== DN. 1963. jan. 12. 2. p

PÉCSI Ildikó, MESTER István, PÉTER Gizi, KOÓS Olga, ifj. LATABÁR Kálmán, FALUDY László, SZALMA Lajos. A premieren jelen volt FÉNYES Szabolcs és felesége.

369. »...előbb tanít zenére s csak azután hangszerre...« == DN. 1963. jan. 14. 5. p.

Riport AGÓCSY Lászlóval.

370. Henryk CZYZ és ZEMPLÉNI Kornél sikere a filharmonikusok koncertjén. == DN. 1963. jan. 15. 5. p.

A Pécsi Filharmonikus Zenekar ZEMPLÉNI Kornél zongoraművész közreműködésével CSAJKOVSZKIJ: b-moll zongoraversenyét és SCHUBERT V. szimfóniáját adta elő a lengyel karmester vezényletével.

371. Új zenekar mutatkozik be ma este. == DN. 1963. jan. 26. 5. p.

A MÉV újjászervezett fúvószenekarát TÖLGYESI Tibor vezényelte.

372. xx Agrigento előtt. Szép reményekre jogosít a Mecsek Együttes műsora. == DN. 1963. 01. 29. 5. p.

A Pécsi Nemzeti Színházban előadott Magyar Fantázia c. művel készült a tánckar SIMON Antal-, és a népi zenekar DÖRÖMBÖZŐ Géza vezetésével a olaszországi vendégszereplésre.

373. xx Itt vagyok itthon. Nagysikerű szerzői est Pécsváradon. == DN. 1963. febr. 6. 3. p.

BARANYI Ferenc költő, THIERY Árpád író és VÁRY Ferenc zeneszerző szerzői estje, a Pécsváradi Zengő Énekkar közreműködésével.

374. xx »Múzsák találkozója.« == DN. 1963. febr. 16. 3. p.

DEBUSSY - BARTÓK - PROKOFJEV muzsikája. - Táncok. JANCSÓ Adrienne versmondása az irodalmi-, zenés-, és balett-esten.

375. Forró sikerű koncert. == DN. 1963. febr. 19. 5. p.

SZERVÁNSZKY Endre: Szerenád, és SZTRAVINSZKIJ: Tűzmadár c. műve a Pécsi Filharmonikus Zenekar előadásában. Km.: KOVÁCS Dénes hegedű-, BANDA Ede gordonkaművész. Vezényelt: LEHEL György.

376. Operabemutató előtt. Beszélgetés Paulusz Elemérrel. == DN. 1963. febr. 26. 5. p. ill.

VERDI: Álarcosbál c. operájának előkészületei.

377. xx Hangversenyek hónapja. == DN. 1963. márc. 3. 1. p.

Yoko KONO zongoraművésznő koncertje. KODÁLY hangverseny a Pécsi Liszt Ferenc Kórus, Filharmonikus Zenekar és fővárosi magánénekesek közreműködésével. Karmester: SÁNDOR János. – ORI rendezvények.

378. Oscar DANON zenekari hangversenye. == DN. 1963. márc. 12. 5. p.

A jugoszláv karmester a Pécsi Filharmonikus Zenekart vezényelte. Műsoron BEETHOVEN: Eroica szimfónia és PROKOFJEV: VII. szimfónia.

379. Ez a hét is jól kezdődik. == DN. 1963. márc. 19. 2.

ORI rendezvény. FÓNAY Márta, RODOLFÓ, ERDŐDY Kálmán, ZILAHY Hédi. Konferált: SZUHAY Balázs.

380. Pécsi művészek kamarahangversenye. == DN. 1963.márc. 21. 2. p.

BARTH István fuvola, KISS Vilmos Péter hegedű, ÖZÖRÉNYI Olga ének. Mind hármójuk zongorakísérője LAKY György volt a Liszt-teremben.

381. Füredi komédiások. Operettbemutató a Nemzeti Színházban. == DN. 1963. márc. 23. 5. p.

PATAKI Otília, MESTER István, PÉTER Gizi, ifj. LATABÁR Kálmán, SZABÓ Samu, SZALMA Lajos. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

382. Igor SZTRAVINSZKIJ levele a pécsi Janus Pannonius gimnáziumba. == DN. 1963. ápr. 6. 2. p.

A 80 éves zeneszerző Négy orosz parasztdal c. kompozícióját ajánlotta IVASIVKA Mátyás karmesternek és a kórusnak.

383. xx Elvetettem kenderkémet. TV-film készül egy baranyai népi játékról. == DN. 1963. ápr. 7. 2. p.

LEMLE Géza és VÁRNAI Ferenc zenei összeállítása.

384. Kodály-művek Pécsett. Május nagy hangversenyére készül a Liszt Ferenc Kórus == DN. 1963. ápr. 18. 5.

Psalmus Hungaricus, Budavári Te Deum, Galántai táncok ANTAL György karnagy ismertetőjével.

385. xx A Mester és tanítványai. == DN. 1963. ápr. 20. 2.

KODÁLY művei a Liszt-teremben, TILLAI Aurél, DOBOS László és TÓTH Ferenc vezényletével.

386. xx Robert GERLE. Tizenhét év után újra itthon. == DN. 1963. ápr. 21. 5. p. ill.

A budapesti Zeneakadémián végzett és édesapja Magyarországon él . A Pécsi Filharmonikus Zenekarral MENDELSSOHN Hegedűversenyét adta elő a pécsi Liszt-teremben. Vezényelt: SULYOK Tamás.

387. Zenei Napló. Pécsi művészek hangversenye. == DN. 1963. ápr. 27. 4. p.

GAÁL Mimi és KOVÁTS András szonáta-estje.

388. Randevú HONTHY Hannával. == DN. 1963. ápr. 30. 2. p. ill.

HONTHY - est a Pécsi Nemzeti Színházban.

389. Ünnepi Kodály-hangverseny. == DN. 1963. máj. 7. 2. p.

si Nemzeti Színházban a Liszt Ferenc Kórust, a Pécsi Szimfonikus Zenekart ANTAL György vezényelte. Műsoron a c-dúr szimfónia, Budavári Te Deum és a Psalmus Hungaricus. Km.: SZECSŐDI Irén, RÉTI József, PÉCSVÁRY Gabriella, MARCZIS Demeter.

390. Pécsett és Komlón szerepelt Stefan RUHA hegedűművész. == DN. 1963. máj. 14. 6. p. = DN. 1963. máj. 15. 5. p.

BEETHOVEN: f-dúr románca mellett BEBUSSY, PROKOFJEV, BARTÓK és OLÁH Tibor művei is szerepeltek. Komlón HORVÁTH Gyula vezényelte a MÁV Szimfonikus Zenekart.

391. xx Veszprémben szerepelt a Mecsek Együttes Vegyes kórusa. == DN. 1963. máj. 15. 5.

BARTÓK - KODÁLY - BÁRDOS - KOCSÁR Miklós - FARKAS Ferenc műveit HEGYI József vezényelte.

392. Sok kedves emlék fűz Pécshez. Beszélgetés FARKAS Ferenc Kossuth-díjas zeneszerzővel.   == DN. 1963. máj. 17. 4. p.

A Pécsi Zeneművészeti Szakiskolában szakfelügyelő volt a zeneszerzés tanszakon.

393. Bemutató előtt. Így látják a szereplők MENOTTI és MONTEVERDI operáját. == DN. 1963. máj. 22. 5. p.

ILLÉS Éva, TRÉFÁS István, PÉCSVÁRY Gabriella, BÁRDOS Anna. Karmester: SÁNDOR János.

394. A Helikon után. == DN. 1963. máj. 29. 3. p.

Pécsi és komlói középiskolások kórusainak eredményes szereplése Keszthelyen.

395. Ma este a tv-ben: Elvetettem kenderkémet... == DN. 1963. jún. 12. 5. p.

LEMLE Géza verses népi játéka a kicsinyek műsorában.

396. xx Japán karmester Pécsett. A »Mecseki Nyár« megnyitó hangversenye. == DN. 1963. jún. 13. 5. p.

Klaus PRINGSHEIM. Km.: ZEMPLÉNI Kornél zongoraművész.

397. Greiz után Plzen előtt. Beszélgetés HORVÁTH Gyula karmesterrel. == DN. 1963. jún.15. 2. p.

CSAJKOVSZKIJ V. szimfóniáját vezényelte, a Pilseni Rádió pedig hangfelvételt készített vele.

398. Zenei koktél. == DN. 1963. jún. 15. 5. p.

A Pécsi Kamarakórus Baráti Körének klubestje a Nevelők Házában. TILLAI Aurél előadása: A modern zene hármas útja címmel.

399. Nyári dal. Beszélgetés TÓTMÁTYÁS Lajos VIT-díjas komlói zeneszerzővel. == DN. 1963. jún. 20. 5. p.

A sárospataki diáktalálkozón a nyírbátori Báthori Gimnázium énekkara egy szerzeményét tűzte műsorára.

400. Új operabemutató csütörtökön. A Sevillai borbély a Nemzeti Színházban. == DN. 1963. jún. 26. 5. p. = DN. 1963. jún. 29. 5. p.

HORVÁTH Zoltán rendezte, aki a Debreceni Csokonai Színháztól szerződött Pécsre. BÁRDOS Anna, HOTTER József, BERCZELI Tibor, TRÉFÁS István, PÉCSVÁRY Gabriella, BOLLA Tibor, VINCZE János. Vezényelt: SÁNDOR János.

401. xx Megkezdődött a Mecseki Nyár programja. Táncdalest a Szabadtéri Színpadon. == DN. 1963. jún. 28. 2. p.

Az Újvidéki Rádió Tánczenekarának és énekeseinek felléptével.

402. Klaus PRINGSHEIM Beethoven estje. == DN. 1963. júl. 3. 5. p.

A Pécsi Filharmonikus Zenekar hangversenye a Nemzeti Színházban. Műsoron: III. Leonóra nyitány; VII. szimfónia; g-dúr zongoraverseny. Km.: ZEMPLÉNI Kornél zongoraművész.

403. xx A zenét tanuló fiatalok... == DN. 1963. júl. 6. 5.

A pécsi Alkotmány utcai ének-zenetagozatos ált. iskola VII.-es növendéke: Muszty Bea, a tv zenekedvelő gyerekek vetélkedőjén I. díjat nyert, tanára KOVÁTS András.

404. Négyszemközt ERNSTER Dezsővel. == DN. 1963. júl. 9. 5. p.

ERNSTER Dezső hangverseny utáni nyilatkozata.

405. NÁDOR /Tamás/ - VÁRNAI /Ferenc/.: Az évad zenei mérlege. == DN. 1963. júl. 14. 4. p.

Budapest után zeneileg a második helyen áll Pécs, - holtversenyben Debrecennel.

406. Sikeresen szerepelt Keszthelyen a Liszt Ferenc Kórus. == DN. 1963. júl. 23. 3. p.

A Budapesti MÁV Szimfonikus Zenekarával HAYDN: Évszakok című oratóriumát adták elő, ANTAL György vezényletével.

407. Két pécsi fiatal a Zeneművészeti Főiskolán. == DN. 1963. júl. 25. 5. p.

SÁNTHA Ferenc hegedű-, BRUHÁCS András gordonkaszakon nyert sikeres felvételt a Főiskolára.

408. A Pécsi Építők Madrigálkórusa. == DN. 1963. júl. 31. 5. p.

A kórusról JANDÓ Jenő karmester nyilatkozott.

409. Az elkényeztetett város. Beszélgetés az Állami Népi Együttes művészeti vezetőjével.              == DN. 1963. aug. 3. 5. p.

RÁBAY Miklós.

410. Fergeteges. Az Állami Népi Együttes kedd esti műsoráról. == DN. 1963. aug. 8. 5. p.

Művészeti vezető: RÁBAY Miklós Kossuth-díjas.

411. xx Évadnyitó a Mecsek Művészegyüttesnél. Nyolc vidéki szereplés – TV-bemutató - Bővül a Népi-zenekar. == DN. 1963. szept. 20. 5. p.

A tánckar művészeti vezetője: SIMON Antal.

412. Haway rózsája. Évadnyitó előadás a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1963. szept. 21. 5. p.

PATAKI Otília, MESTER István, PÉTER Gizi, ifj. LATABÁR Kálmán, VÁRI Éva. Vezényelt: SÁNDOR János.

413. Kezdődik a hangversenyévad. == DN. 1963. szept. 28. 5. p.

Az elkövetkezendő műsorokról nyilatkoztak a hangversenybérlet tulajdonosok.

414. xx Fiatalok a hangverseny dobogón. == DN. 1963.okt. 1. 3. p. = DN. 1963. okt. 3. 5. p.

BÁNKY József zongora, GAÁL Mimi zongora, KOVÁTS András hegedű, MORVAY Bálint klarinét. A Janus Pannonius Gimnázium Kamarakórusának vezetője: IVASIVKA Mátyás.

415. Pillangókisasszony - NEMÉNYI Lili. == DN. 1963. okt. 1. 4. p. = DN. 1963. okt. 3. 5.

Beszélgetés a művésznővel. WÁGNER József, PÉCSVÁRADY Gabriella, BOLLA Tibor, HOTTER József, BONETT Kálmán, HORVÁTH Sándor, BERCZELI Tibor. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

416. Viktor MERZSANOV hangversenye. == DN. 1963. okt. 6. 5. p.

A Liszt-teremben BARTÓK, MUSZORGSZKIJ, PROKOFJEV művek hangzottak el a zongoraművész előadásában.

417. VERDI. == DN. 1963. okt. 10. 5. p.

150 éve, 1813. október 10-án született La Roncole nevű faluban Giuseppe VERDI.

418. xx Zenei Napló. == DN. 1963. okt. 22. 4. p.

175 éves Pécsett a zeneoktatás.

419. Férfiaknak tilos. Zenés vígjáték-bemutató a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1963. okt. 27. 4. 

TAKÁCS Margit - BÁZSA Éva - KOÓS Olga - DOBÁK Lajos - SZALMA Lajos. Vezényelt: LAKY György.

420. A Pécsi Filharmonikus Zenekar hangversenye. A gordonkaverseny első helyezettje Pécsett.   == DN. 1963. okt. 27. 4. p.

Mihail HOMICER szovjet gordonkaművész SAINT-SAENS: Gordonkaversenyét adta elő. LENDVAY: Tragikus nyitány; BARTÓK: Két arckép; DEBUSSY: A tenger. Km.: GRAEF Tildy, a Pécsi Filharmonikus Zenekar. Karmester: SULYOK Tamás.

421. xx Arra alá Baranyában... == DN. 1963. okt. 29. 5. p.

A Leőwey Klára gimnáziumban találkoztak a megyében élő népművészek és művészeti csoportok, melyet VÁRNAI Ferenc szervezett.

422. Szovjet vendégművészek Pécsett. = DN. 1963. nov. 3. 2. p. == DN. 1963. nov. 6. 2. p. ill.

Beszélgetés Viktor DUBROVSZKIJ karmesterrel és Rudolf KERER zongoraművésszel. MENDELSSOHN: Rondo capriccioso; CSAJKOVSZKIJ V. szimfónia; PROKOFJEV: I. zongora-verseny.

423. Zenei napló. == DN. 1963. nov. 14. 5. p.

SASSY Iringó gordonkaművész, a Pécsi Zeneművészeti Szakiskola tanára. - FARKAS Ferenc a Cantus Pannonicus bemutatójáról. – VARGHA Károly zenei műfordító, szövegíró.

424. Don Carlos. VERDI operájának bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1963. nov. 24. Kilátó c. mell. 1. p.

WÁGNER József - CSONGOR József. ILLÉS Éva - BÁRDOS Anna. – BOLLA Tibor - BODOR Pál. - PÉCSVÁRY Gabriella, BERCZELI Tibor, TRÉFÁS István, HOTTER József. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

425. A Don Carlos új szereposztásáról. == DN. 1963. nov. 26. 3. p.

FODOR Pál, PULVERY Magda.

426. xx Fiatal pécsi művészek modern kamarazene hangversenye. == DN. 1963. nov. 30. 2. p.

HORVÁTH Klára zongora, BARTH István fuvola, és a Pécsi Kamarakórus DOBOS László vezetésével.

427. MONTEVERDI. == DN. 1963. dec. 1. Kilátó c. mell. 1.

1567 - 1643. 320 éve 1643. nov. 30-án halt meg a zeneszerző.

428. Az első beugrás. SIMÁNDY József helyett, a pécsi CSONGOR József énekelte a Don Carlos címszerepét az Operaházban. == DN. 1963. dec. 6. 2. p.

SIMÁNDY József betegsége miatt mondta le az előadást.

429. xx Bemutató KINCSES József filmzenei alkotásaiból. == DN. 1963. dec. 7. 2. p.

Rajz- és játékfilmek, drámák kísérőzenéje mellett dzsesszbalettet, táncdrámát is komponált.

430. Karmesterek a munkájukról. == DN. 1963. dec. 8. Kilátó c. mell. 1. p.

PAULUSZ Elemér, SÁNDOR János, KARDOS György a művészi felkészülés titkairól.

431. [NÁDOR Tamás] nt. - [VÁRNAI Ferenc] vf.: Hangversenynapló. == DN. 1963. dec.15. Kilátó c. mell. 4. p.

Tíz nap műsorának előzetese.

432. DEVESCOVI Erzsébet és LUKÁCS Ervin hangversenye. == DN. 1963. dec. 18. 4. p.

Pécsi Filharmonikus Zenekar Lukács Ervin vezetésével. Az est szólistája: DEVESCOVI Erzsébet hárfaművész.

433. xx Megalakult a Zeneművészek Szövetségének Dél-Dunántúli tagozata. == DN. 1963. dec. 22. 2.

Vezetői: AGÓCSY László - ANTAL György - BORSAY Pál - DOBOS László - HORVÁTH Mihály - PAULUSZ Elemér - TILLAI Aurél: Baranya megye képviselői.

434. BARTOS - bemutató Pécsett. Beszélgetés a szerzővel. Szólista: Manfred SCHERZER = DN. 1964. jan. 19. 4. p. == DN. 1964. jan. 22. 5. p.

BARTOS II. szimfóniájának magyarországi bemutatója a Pécsi Filharmonikus Zenekar koncertjén. A szólista hegedűművész a Berlini Opera első koncertmestere. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

435. Aranyvirág. HUSZKA Jenő nagyoperettjének bemutatója. == DN. 1964. jan. 19. Kilátó c. mell. 4. 

PATAKI Otília, KÁROLYI Stefi, MESTER István, CSÁNYI János, PATAKY Eszti, PÉTER Gizi, ifj. LATABÁR Kálmán, CSERÉNYI Béla, SZALMA Lajos. Vezényelt: KARDOS György.

436. xx Zenei hírek. == DN. 1964. jan 23. 5. p.

A Magyar Állami Operaház CSONGOR Józsefet hívta meg a Parasztbecsület Turiddu szerepére.

437. Zenei Napló. == DN. 1964. jan. 26. Kilátó c. melléklet 4. p.

Magyar Zeneművészek Szövetsége Dél-Dunántúli tagozata megkezdi működését, célja: felkarolni a tehetséges fiatalokat.

438. Hangversenyek. Stúdió 11. == DN. 1964. jan. 29. 5. p.

DOBSA Sándor vezetésével Pécsett szerepelt a MRT új tánczenekara. Énekesek: SÁROSI Katalin, MIKES Éva, KOÓS János és KORDA György. Konferált: ROMHÁNYI József.

439. A Rigoletto felújításáról. == DN. 1964. jan. 30. 5.p.

Vendégszereplő JÁMBOR László, az Operaház művésze. ÁGOSTON Edit, WÁGNER József, PÉCSVÁRY Gabriella, TRÉFÁS István, BERCZELI Tibor, BOLLA Tibor, CSER Tímea, HORVÁTH Sári, HOTTER József. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

440. Rigoletto - VIRÁGOS Mihály. == DN. 1964. febr. 1. 5. p.

A Debreceni Csokonai Színház Liszt-díjas baritonistája a pécsi előadás vendégénekese.

441. UNGÁR Imre zongora-estje. == DN. 1964. febr. 2. Kilátó c. melléklet 1. p.

BACH - HAYDN - BEETHOVEN - SCHUMANN - CHOPIN – BARTÓK művek hangzottak el a Liszt-teremben.

442. Zenei Napló. == DN. 1964. febr. 2. Kilátó c. melléklet 3. p.

A hangversenyeket látogató közönség és a pódium kapcsolatáról. Kik járnak hangversenyre?

443. Zenei Napló. == DN. 1964. febr. 9. Kilátó c. melléklet 4. p.

A hangversenyek törzsközönségéről, a zene őszinte és igaz barátairól.

444. Vasárnap és hétfőn: KOMOR Vilmos vezényli a Pécsi Filharmonikus Zenekart. Operaest Pécsett és Komlón. == DN. 1964. febr. 16. Kilátó c. mell. 4. p.= DN. 1964. febr. 19. 2. p.

Beszélgetés a Magyar Állami Operaház Kossuth-díjas karnagyával. Pécsett a Nemzeti Színházban DELLY Rózsi, CZANIK Zsófia, JÁMBOR László, CSONGOR József. - Komlón VERDI és WAGNER műveiből ERDÉSZ Zsuzsa, MÁTRAY Ferenc, DOMAHIDY László énekelt.

445. Lakmé. DELIBES operájának bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1964. febr. 23. Kilátó c. mell. 1. p.

ÁGOSTON Edit és BÁRDOS Anna, WÁGNER József és CSONGOR József. FODOR Pál és BERCZELI Tibor. PÉCSVÁRY Gabriella, HORVÁTH Sári, ILLÉS Éva, BOLLA Tibor, PULVERY Magda, HOTTER József. Vezényelt: KOMOR Vilmos.

446. xx A Mecsek Együttes Énekkarának hangversenye. == DN. 1964. febr. 26. 5. p. ill.

PALESTRINA - PURCELL - BRAHMS - HAYDN - KODÁLY - BARTÓK - VÁSÁRHELYI műveiből. A pécsi Liszt-teremben HEGYI József és VÁSÁRHELYI Zoltán Kossuth-díjas karnagy vezényelt.

447. xx TV-közvetítés a Pécsi Nemzeti Színházból. == DN. 1964. febr. 28. 2. p.

MENOTTI: Médium c. operájának második része került közvetítésre PÉCSVÁRY Gabriella, ILLÉS Éva, HORVÁTH Sári és BOLLA Tibor szereplésével. Vezényelt: SÁNDOR János.

448. A Lakmé új szereplőiről. == DN. 1964. márc. 1. 2. p. ill.

BÁRDOS Anna, WÁGNER József, CSER Tímea.

449. Zenei tagozat a Janusban. == DN. 1964. márc. 5. 3. p. ill.

IVASIVKA Mátyás zenetanár az iskola működéséről.

450. Pécsi énekkarok nagy hangversenye. == DN. 1964. márc. 6. 3. p.

Tíz pécsi énekkar fellépéséről nyilatkozott AGÓCSY László.

451. Két kamaraestről. == DN. 1964. márc. 14. 4. p.

BÁRDOS Anna, MARCZIS Demeter, GAÁL Mimi kamaraestje. – PETRI Endre zongora-, és Igor OZIM jugoszláv hegedűművész szonátaestje a Liszt teremben.

452. A Pécsi Filharmonikus Zenekar hangversenye. == DN. 1964. márc. 18. 5. p.

BEETHOVEN: II. szimfónia; Manuel De FALLA: A háromszögletű kalap; HACSATURJÁN: Zongoraverseny, NEMES Katalin előadásában. Vezényelt: SÁNDOR János.

453. Modern kamarazene hangverseny. == DN. 1964. márc. 21. 3. p.

A Pécsi Fúvósötös hangversenye: BARTH István - fuvola, KIRCSI László - oboa, MORVAY Bálint - klarinét, - SALAMON Károly - kürt, - KESZLER György - fagott.

454. Zenei Napló. == DN. 1964. márc. 22. Kilátó c. mell. 3. p.

A hangversenyrendezők felelőssége: a közönség megtartásáért!

455. Lamberto GARDELLI Pécsett. == DN. 1964. márc. 29. Kilátó c. mell. 4. p. ill.

Beszélgetés a karmesterrel. Budapesti fellépése előtt Pécsett vezényelte a Filharmonikus Zenekart és a Liszt Ferenc Kórust.

456. Forró sikerű hangverseny a Zeneakadémián. == DN. 1964. ápr. 12. 5. p.

Vezényelt: Lamberto GARDELLI. Budapesten szerepelt a Pécsi Filharmonikus Zenekar és a Liszt Ferenc Kórus.

457. A főpróba szünetében. == DN. 1964. ápr. 16. 5. p. ill.

Beszélgetés HORVÁTH Zoltán rendezővel, SÁNDOR János karmesterrel és MARCZIS Demeterrel.

458. Májusban megszólal a Liszt-terem orgonája. Pécsi orgonaművész tervei alapján készült. = DN. 1964. ápr. 17. 4. p.

ANTAL György nyilatkozata: A munkák befejezéshez közelednek. - 2336 síp, 100 regiszter.

459. A Windsori víg nők. NICOLAI vígoperájának bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1964. ápr. 19. 9. p. ill.

ÁGOSTON Edit, HORVÁTH Sári, MARCZIS Demeter, BOLLA Tibor, BÁRDOS Anna, TRÉFÁS István, BERCZELI Tibor, HOTTER József, CSONGOR József. Vezényelt: SÁNDOR János.

460. Dietfried BERNET és ANTAL Imre hangversenye. == DN. 1964. ápr. 22. 2. p.

Bécsi karmester a Pécsi Filharmonikus Zenekar élén. ANTAL Imre LISZT: A-dur zongoraversenyét adta elő.

461. Új szereplők. == DN. 1964. ápr. 24. 2. p.

NICOLAI: Windsori víg nők c. operájában ILLÉS Éva, PÉCSVÁRY Gabriella, CSER Tímea és TRÉFÁS István.

462. Beugrás. TÓTH Péter vezényelte a szerdai balettelőadást. == DN. 1964. ápr. 30. 2. p.

Az Állami Operaház karmestere SÁNDOR János helyett vezényelt.

463. NÁDOR /Tamás/ - VÁRNAI /Ferenc/: Az Éneklő Ifjúság hangversenyei. == DN. 1964. máj. 12. 5. 

A Liszt-terem közel harminc éve ad otthont ennek a rendezvénysorozatnak.

464. Nebántsvirág. HERVÉ operettjének bemutatója a Pécsi Színházban. == DN. 1964. máj. 17. 7. p. 

PATAKI Otília, ifj. LATABÁR Kálmán, PATAKY Erzsébet, KOÓS Olga, MESTER István, GALAMBOS György, FALUDY László, VÁRI Éva. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

465. Lengyel zeneszerző Pécsett. == DN. 1964. máj. 20. 5.

Zbigniew WISZNIEWSKI vendéglátója: ANTAL György.

466. Orgonaavató hangverseny a Liszt-teremben. == DN. 1964. máj. 27. 3. p.

HALÁSZ Béla orgonaművész GÁRDONYI: Partita orgonára c. művével kezdte orgonakoncertjét.

467. Két HONEGGER- mű bemutatója Pécsett. == DN. 1964. jún. 3. 5. p.

Dávid király oratórium. Concertino zongorára és zenekarra. Pécsi Filharmonikus Zenekar, a Pécsi Liszt Ferenc Kórus és BORSAY Pál zongoraművész. Vezényelt: ANTAL György.

468. Művészportré: BÁNKY József. == DN. 1964. jún. 5. 2. p.

Működésének tizedik évfordulójára készül a zongoraművész.

469. Meleg fogadtatás Budapesten. A szaksajtó a legnagyobb elismeréssel ír a Pécsi Liszt Ferenc Kórus hangversenyéről. == DN. 1964. jún. 7. 5. p.

Pécs után a Zeneakadémián hangzott el a két HONEGGER- mű.

470. Modern operaest a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1964. jún. 14. 7. p.

Darius MILHAUD: Hatokhoz; Ivo Lhotka KALINSKI: Analfabéták; Zdenek BARTOS: Zárzavar című operák bemutatója. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

471. Pécsi zenei arcképek. Huszonöt év a dal szolgálatában.== DN. 1964. jún. 18. 5. p. ill.

VERESS Endre énekes, kísérő, előadó, zeneszerző.

472. Zenei Napló. == DN. 1964. jún. 21. 8. p.

A Kamarakórus Fesztivál eseményeiről.

473. ERNSTER Dezső Pécsett. == DN. 1964. júl. 4. 5. p.

A New York-i Metropolitan magánénekesének nyilatkozata, aki Pécsről indult sikerei felé.

474. xx Fordította dr VARGHA Károly. == DN. 1964. júl. 7. 5. p.

BARTOS: Zárzavar és KALINSKI: Analfabéták c. vígoperák szövegkönyveinek fordítását végezte.

475. Don Carlos a pécsi Szabadtéri Színpadon. == DN. 1964. júl. 14. 5. p.

SIMÁNDY József, ERNSTER Dezső, BÁRDOS Anna, MARCZIS Demeter, BOLLA Tibor, PÉCSVÁRY Gabriella, TRÉFÁS István, HOTTER József, PULVERY Magda. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

476. Zenei konferencia Budapesten. == DN. 1964. júl. 26. 7. p.

A Zenei Nevelés Nemzetközi Társasága Japán után Magyarországon tartotta ülését, melyen többek közt részt vett ANTAL György zenepedagógus, a Zeneművészeti Szakiskola igazgatója.

477. Emlékezés LAKY Györgyre.= = DN. 1964. aug. 2. 3. p.

Emlékezés a Stuttgartban elhunyt LAKY György zongoraművészre és feleségére HOSZPODARSZKY Évára. Kettős autós tragédia Stuttgartban.

478. Évadelejei beszélgetések. /I./ PAULUSZ Elemér a Pécsi Nemzeti Színház zenei műsorairól.    == DN. 1964. szept. 8. 5. p.

479. Évadelejei beszélgetések. /II./ A Zeneművészeti Szakiskola munkájáról, a hangversenyévadról és a Liszt-teremről. == DN. 1964. szept. 16. 5. p.

ANTAL György igazgató.

480. Évadelejei beszélgetések. /III./ Kilenc nagyzenekari est Pécsett. Hangversenysorozatok diákoknak. Kiváló külföldi művészek. == DN. 1964. szept. 20. 5. p.

VÁRNAGY Viktor az Országos Filharmónia pécsi kirendeltségének vezetője.

481. Beszélgetések a hangversenyévadról. /I./ Az élő zene varázsa. == DN. 1964. szept. 26. 5.

A bérletvásárlók véleménye, kívánsága.

482. Mária főhadnagy. HUSZKA Jenő nagyoperettjének előadása a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1964. szept. 27. 7. p.

PATAKY Otília, MESTER István, TAKÁCS Margit, PÉTER Gizi, SZABÓ Samu, CSÁNYI János, MENDELÉNYI Vilmos, FÜLÖP Mihály, BAKOS László, PATAK Erzsi, MONORI Ferenc. Vezényelt: KARDOS György.

483. Premier Újmecsekalján. == DN. 1964. okt. 13. 4. p.

Riport VÁRNAGY Viktorral. A Pécsi Filharmonikus Zenekar első, bemutatkozó előadása, AGÓCSY László ismertetőjével.

484. A Moszkvai Kamarazenekar hangversenye. == DN. 1964. okt. 14. 5. p.

Rudolf BARSAJ a Pécsi Nemzeti Színházban MOZART - SCHUBERT – HAYDN műveket vezényelt.

485. Hangversenyek, bemutatók. A felszabadulási ünnepségekre, jubileumokra, a Helikonra készülnek a pécsi énekkarok. == DN. 1964. okt. 25. 4. p.

ZSONGOR Kálmán, HEGYI József - VÖNÖCZKY Endre - VÖNÖCZKY Endréné - IVASIVKA Mátyás karnagyok a felkészülésről.

486. Kisvárosi Lady Macbeth. SOSZTAKOVICS operájának magyarországi bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1964. nov. 7. 6. p.

ILLÉS Éva, MARCZIS Demeter, CSÁNYI János, WÁGNER József, TRÉFÁS István, FODOR Pál, PÉCSVÁRY Gabriella, BOLLA Tibor, PULVERY Magda. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

487. L. D. MIHAJLOV a moszkvai Sztanyiszlavszkij Színház főrendezője Pécsett. == DN. 1964. nov. 20. 3. p.

Lev Dimitrijevics MIHAJLOV megtekintette a Lady Macbeth előadását, és gratulált a művészeknek.

488. Szállj te büszke ének! == DN. 1964. nov. 24. 5. p.

A Bartók Béla Férfikar hangversenye a Liszt-teremben. Vezényelt: LIGETI Andor.

489. Ünnepi élmény. == DN. 1964. nov. 26. 5. p.

A SOSZTAKOVICS- bemutatóról. Beszélgetés ANTAL Györggyel a Zeneművészeti Szakiskola igazgatójával, ÖZÖRÉNYI Olgával, és DOBAI Józseffel a Nagy Lajos gimnázium igazgatójával.

490. Orgonahangverseny a Liszt-teremben. Bemutatkozott a Pécsi Kamarakórus. == DN. 1964. nov. 27. 3. p.

HALÁSZ Béla orgonaművész bemutatója az orgonairodalom gyöngyszemeiből. Km.: TILLAI Aurél Kamarakórusa.

491. Világos, lényegre törő precizitás. Hangversenyek a Liszt-teremben. == DN. 1964. dec. 1. 5. p.

A pécsi KISZÖV Szimfonikus Zenekarának bemutatkozása HORVÁTH Gyula karnagy vezetésével.

492. Fiatal tanárok hangversenye. == DN. 1964. dec. 2. 2. p.

M. BALLA Mária ének-, POLGÁR Marianne zongora-, PALÁNCZ Tamás klarinéttanára a Zeneművészeti Szakiskolának.

493. Fel a kezekkel! TABI László - EISEMANN Mihály zenés vígjátékának bemutatója. == DN. 1964. dec. 6. DN. Vasárnapi Napló. 1. p.

FÜLÖP Mihály, VÁRI Éva, KARIKÁS Péter, BÁZSA Éva, ARANY Kató, SZIRMAI Otília, SZIVLER József, SZALMA Lajos. Vezényelt: KARDOS György.

494. xx ERDÉLYI Miklós és KOVÁCS Dénes hangversenye. == DN. 1964. dec. 9. 2. p.

KOVÁCS Dénes hegedűművész fellépése a Liszt-teremben.

495. N. [NÁDOR Tamás] - V. [VÁRNAI Ferenc]: Máté passio. Gondolatok BACH művének pécsi előadása után. == DN. 1964. dec. 25. Karácsonyi Napló. 1. p.

A Pécsi Filharmonikus Zenekar, a Pécsi Liszt Ferenc Kórus ANTAL György vezényletével. Szólisták: LÁSZLÓ Margit, BARLAY Zsuzsa, RÉTI József, BOLLA Tibor, MARCZIS Demeter. Orgona: HOLLAY Keresztély. Csembaló-continuo: BORSAY Pál.

496. NÁDOR [Tamás] - VÁRNAI [Ferenc]: Viktória. ÁBRAHÁM Pál nagyoperettjének bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1964. dec. 25. Karácsonyi Napló. 3. p.

PATAKY Otília, MESTER István, CSÁNYI János, VÁRI Éva, KARIKÁS Péter, PÉTER Gizi, MENDELÉNYI Vilmos. Vezényelt: NAGY Ferenc.

497. Zenei Napló. Robert ZELLER amerikai karmester. == DN. 1965. jan. 14. 5. p.

A Pécsi Filharmonikus Zenekart vezényelte a Liszt teremben. - Paul BADURA- SKODA osztrák zongoraművész volt a hét másik vendége. Műsorában: BEETHOVEN, CHOPIN, SCHUBERT és LISZT művek.

498. Albert SCHWEITZER 90 ÉVES. == DN. 1965. jan. 17. DN. Vas. Napló. 1. p. ill.

BACH-ról írt könyvének és orgona hangversenyeinek jövedelméből utazott Afrikába.

499. Fiatal pécsi művészek. == DN. 1965. jan. 26. 5. p.

Riport HOLLAY Keresztély orgona-, NÉGYESY János hegedűművésszel, a Zeneművészeti Szakiskola tanáraival.

500. Négyszemközt: VÁRNAGY Viktorral. == DN. 1965. jan. 30. 5. p.

Az Országos Filharmónia pécsi kirendeltségének vezetője, a Szocialista Kultúráért érdemérmet vehette át.

501. Gazdag termést hoz a kodályi magvetés. == DN. 1965. jan. 31. DN. Vas. Napló. 4. p.

Az Állami Zeneiskola HORVÁTH Mihály; a Zeneművészeti Szakiskola ANTAL György; a Tanárképző Főiskola HEGYI József vezetésével irányítja Pécs zenei életét.

502. Zeneművek bélyegeken. == DN. 1965. febr. 2. 3. p. ill.

Dr. ACZÉL László zenei tárgyú bélyeggyűjtéséről.

503. Zenei Napló. PERÉNYI Miklós és SÁNDOR János hangversenye. == DN. 1965. febr. 4. 5. p. ill.

A gordonkaművész és a Pécsi Filharmonikus Zenekar karmesterének fellépése.

504. VERDI: Trubadur. Az Eszéki Nemzeti Színház művészeinek vendégszereplése Pécsett. == DN. 1965. febr. 9. 3. p. ill.

505. Zenei Napló. A Zeneművészeti Szakiskola hangversenyén. Kamarabérleti koncerten. == DN. 1965. febr. 11. 5. p.

BÁNKY József, NÉGYESY János, vezényelt AGÓCSY László. – KOVÁCS Endre és LEHOTKA Gábor orgonaművészek. Vezényelt: ANTAL György.

506. A Pécsi Opera. == DN. 1965. febr. 14. DN. Vas. Napló. 4. p.

1959. október 22-én VERDI: Rigolettója óta, 24 új bemutatója volt az operatársulatnak. Tagjai: ÁGOSTON Edit, BÁRDOS Anna, CSER Tímea, PÉCSVÁRY Gabriella, ILLÉS Éva, CSONGOR József, WÁGNER József, BERCZELI Tibor, BOLLA Tibor, FODOR Pál, MARCZIS Demeter, TRÉFÁS István.

507. Zenei Napló. == DN. 1965. febr. 27. 5. p.

Mark LUBOCKIJ hegedű-, és Ljubov EDLINA zongoraművész hangversenye.

508. Pécs hangversenyorgonát kapott. == Muzsika. 1965. február. 16. p.

509. Zenei Napló. A pécsi Liszt Ferenc Kórus. == DN. 1965. márc. 4. 5. p.

Budapesten a Zeneakadémián és az Erkel Színházban, HÄNDEL: Jephta  című oratóriumát adták elő. A Magyar Állami Hangversenyzenekart FERENCSIK János vezényelte. Szólisták: LÁSZLÓ Margit, PELLES János, HAMARI Júlia, SZŐNYI Ferenc, BOLLA Tibor. Karigazgató: ANTAL György. Közreműködött: HOLLAY Keresztély orgona-, MARGITTAY Sándor csembalóművész.

510. Új alapokon. == DN. 1965. márc. 7. DN. Vas. Napló. 4. p.

A Pécsi Filharmonikus Zenekar, a Liszt Ferenc Kórus és a Liszt Hangversenyterem tervei.

511. Zenei napló. HŽNDEL: Jephta. Oratórium. == DN. 1965. márc. 11. 5. p.

A Pécsi Liszt Ferenc Kórus Budapest után Pécsett is sikert aratott a bemutatott művel.

512. Don Juan. MOZART operájának bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1965. márc. 14. 4. p.

MARCZIS Demeter, BÁRDOS Anna, TRÉFÁS István, ÁGOSTON Edit, CSER Tímea, HOTTER József, BOLLA Tibor. Vezényelt: NAGY Ferenc.

513. Zenei Napló. Korunk kamarazenéje. A Zeneművészeti Szakiskola tanárai. == DN. 1965. márc. 18. 5. p.

Bérletsorozat a Liszt-teremben. - BÁNKY József zongora-, NÉGYESY János hegedű-, HOLLAY Keresztély orgonatanár.

514. Pécsi kórusok ünnepi hangversenye. == DN. 1965. márc. 23. 5. p. ill.

A Liszt-teremben rendezték meg az öntevékeny együttesek felszabadulási hangversenyét.

515. Zenei Napló. BŽCHER Mihály és PAULUSZ Elemér hangversenye. == DN. 1965. márc. 25. 5. p.

A zongoraművész közreműködésével: BRAHMS - DVORÁK műveket adott elő a Pécsi Filharmonikus Zenekar.

516. Zenei Napló.== DN. 1965. márc. 28. 4. p.

Kamarazene a Liszt-teremben BARTÓK Béla műveiből.

517. Négyszemközt Gertruddal. == DN. 1965. márc. 31.

PÉCSVÁRY Gabriella Operaházi vendégszerepléséről.

518. Zenei Napló. == DN. 1965. ápr. 1. 2. p.

Gyermekopera a Mátyás király utcai Zenei Tagozatos általános iskola tanulóinak vállalkozásában: SZŐNYI Erzsébet: Makrancos királylány c. munkáját adták elő a Liszt-teremben.

519. xx Zenei Napló. A VIII. Országos Ifjúsági Kamarazene Fesztivál. == DN. 1965. ápr. 10. 5. p. ill.

A pécsi Liszt-teremben adtak számot tudásukról a fiatal zenészek és énekkarok.

520. M á r t a. Bemutató a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1965. ápr. 11. DN Vas. Napló. 3. p.

MÜLLER Péter drámája. Márta: KOÓS Olga. IVÁNYI József, KARIKÁS Péter, GYŐRY Emil, BÓDIS Irén, POLONYI Gyöngyi, GALAMBOS György, PAPP István.

521. Csókos asszony. Operettbemutató a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1965. ápr. 21. 5. p. ill.

PATAKY Otília, PÉTER Gizi, MENDELÉNYI Vilmos, BÁZSA Éva, MESTER István, SZALMA Lajos, FALUDY László, MONORI Ferenc, PULVERY Magda. Vezényelt: KARDOS György.

522. xx Zenei Napló. == DN. 1965. ápr. 22. 5. p.

Kilenc nagyzenekari-, és négy kamarahangverseny terve a következő évadra.

523. Zenei Napló. Lamberto GARDELLI vezényelte a Pécsi Filharmonikus Zenekart. == DN. 1965. máj. 6. 5. p.

CHERUBINI: Requiem és BARTÓK: Concerto című művét szólaltatta meg.

524. Az Éneklő Ifjúság hangversenyei. == DN. 1965. máj. 11. 5. p. ill.

A pécsi Liszt-teremben tíz középiskola énekkara adott hangversenyt.

525. Zenei Napló. == DN. 1965. máj. 13. 5. p.

TILLAI Aurél, PAULUSZ Elemér, IVASIVKA Mátyás, BÁNKY József, és DÖRÖMBÖZŐ Géza nyilatkoztak következő feladataikról.

526. xx Zenei Napló. Korunk kamarazenéje. HÄNDEL: Az idő és igazság diadala. == DN. 1965. máj. 18. 5. p.

A pécsi Liszt Ferenc Kórus és a Pécsi Filharmonikus Zenekar előadása. Vezényelt: ANTAL György.

527. Nagyhatású előadás. A Pécsi Liszt Ferenc Kórus és a Filharmonikus Zenekar hangversenye a Zeneakadémián. == DN. 1965. máj. 22. 5. p.

Szólisták: LÁSZLÓ Margit, FORGÁCS Éva, BARLAY Zsuzsa, RÉTI József, BOLLA Tibor. Vezényelt: ANTAL György.

528. xx Elutazott Keszthelyre a Helikon ünnepségek ötszáz baranyai résztvevője. == DN. 1965. máj. 27. 3. p. ill.

Ötszáz fiatal résztvevő a diáktalálkozón.

529. xx A Helikon mérlege. == DN. 1965. jún. 2. 3. p.

19 arany-, 28 ezüst-, 49 bronz éremmel tértek haza a baranyai fiatalok.

530. Zenei napló. == DN. 1965. jún. 15. 5. p.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Szakiskola tanárnövendék hangversenye LAKY György emlékére. A pécsi KISZÖV Kórus hangversenyén HORVÁTH Gyula vezényelt.

531. A bűvös vadász. WEBER operájának bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1965. jún. 20. 4. p.

CSONGOR József, BÁRDOS Anna, ÁGOSTON Edit, TRÉFÁS István, MARCZIS Demeter, BOLLA Tibor, FODOR Pál. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

532. Estéről estére dzsessz - tánc - hangulat. == DN. 1965. júl. 1. 5. p.

VÉR Ernő, TALLIÁN Frigyes dr. és KOVÁCS Árpád muzsikálnak a Rózsakertben.

533. Éneklő fiatalok. =Í= DN. 1965. júl. 8. 5. p.

ZAMOSTNY Ágnes, CZOPF János, és SURJÁN Miklós a Nevelők Háza Kamarakórusának tagjai a kórusról.

534. A művészetek kölcsönhatása. == DN. 1965. júl. 15. 5. p.

WOLF Ágnes muzsikus, FARKAS László keramikus, ZBORAY Tamás díszítőfestő, a Pécsi Művészeti Gimnázium tanulóinak nyilatkozata.

535. A hangversenyévad mérlege. == DN. 1965. júl. 25. DN. Vasárnapi Napló: [3]. p.

Összefoglaló áttekintés az évadban elhangzott zenei programokról.

536. Szegedi mozaik. == DN. 1965. aug. 8. DN. Vas. Napló. [1.] p.

Az Ünnepi Játékokról. ERKEL: Bánk bán c. operájában MARCZIS Demeter és TRÉFÁS István pécsi énekesek is szerepeltek a fővárosi művészekkel.

537. A Pécsi Nemzeti Színház zenés műsorainak mérlege. == DN. 1965. aug. 15. DN. Vas. Napló. [1.]

Opera-, balett-, színházi bemutatókról.

538. KODÁLY Zoltán: Mohács. Vegyes-kari mű KISFALUDY Károly versére. =í= Jelenkor. V. évf. 8. sz. 1965. augusztus. 731-732. p.

Pécsi ifjúsági kórusoknak ajánlotta a szerző.

539. Új feladatok a Mecsek Együttes Vegyes kara előtt == DN.1965. szept. 2. 5. p.

HEGYI József karnagy átadta a dirigensi pálcát TILLAI Aurélnak.

540. Zenei Napló. == DN. 1965. szept. 4. 5. p.

Előzetes az új zenei évad műsoraiból.

541. Pécsi művészek sikere Ceské Budejovicében.== DN. 1965. szept.18. 5. p. ill.

NÓGRÁDI Róbert a PNSZ igazgatója, PAULUSZ Elemér zeneigazgató . ILLÉS Éva, CSONGOR József és BOLLA Tibor operaénekesek vettek részt a város 700 éves jubileumára rendezett ünnepségeken.

542. A Pécsi Fúvósötös. == DN. 1965. szept. 21. 3. p.

BARTH István fuvola, KIRCSI László oboa, MORVAY Bálint klarinét, KESZLER György fagott és HERBERT György kürt az öt éve alakult együttes tagjai.

543. BARTÓK Béla. /1881-1945./== DN.1965.szept 26. DN. Vas. Napló. [3.] p. ill.

Emlékezés halálának 20. évfordulóján.

544. Zenei Napló. == DN. 1965. szept. 30. 5. p.

JANDÓ Jenő karnagy nyilatkozott a Pécsszabolcsi Bányászkórus terveiről.

545. Szállj szép énekszó.. == Földművesszövetkezeti Híradó. 1965. szeptember.

546. Éjféli randevú. Revűoperett- bemutató a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1965. okt.3. DN. Vasárnapi Napló. [1.] p. ill.

SZABÓ Samu, MESTER István, VÁRI Éva, MENDELÉNYI Vilmos, SÜMEGH Zsuzsa, HOLL István, PÉTER Gizi, FALUDY László, BAKOS László, KUTAS Béla, SZIRMAI Otília. Vezényelt: NAGY Ferenc.

547. xx Kezdődik a hangversenyévad. == DN. 1965. okt. 3. 2. p.

A Budapesti Nemzetközi Zenei Verseny díjnyertesei Pécsett: DITTRICH Tibor klarinét, FRANTISEK Hermann fagott, KOVÁCS Lóránt fuvola. Vasile MARTINOIU /román/ ének. Zongorán km.: VARASDY Emmi.

548. Beszélgetés Denijs DILLE professzorral. = DN. 1965. okt. 7. 2. p. ill.

Az antwerpeni főiskola BARTÓK- kutató zenetudósa részt vett a BARTÓK-emléktábla avatásán.

549. xx BARTÓK emlékkiállítás nyílt. Emléktáblát lepleztek le a Pannónia Szálló falán. == DN. 1965. okt. 7. 3. p. ill.

1923. okt. 30-án a nagyteremben hangversenyezett. Az avatón megjelent ifj. BARTÓK Béla.

550. Két fiatal karmesterről. == DN. 1965. okt. 13. 5. p.

NAGY Ferenc és HORVÁTH Gyula. A Pécsi Nemzeti Színház-, és a KISZÖV Szimfonikus Zenekar karnagya.

551. Hangversenynaptár. == DN. 1965. okt. 14. 5. p.

A VIII. Budapesti Zenei Verseny díjnyerteseinek hangversenye.

552. ORFF- hangszerek a Nagy Lajos gimnáziumban. == DN. 1965. okt. 20. 3. p.

Beszélgetés IVASIVKA Mátyás zenetanárral.

553. Zenei Napló. == DN. 1965. okt. 21. 5. p.

A Pécsi Nemzeti Színházból közvetíti a tv NICOLAI Windsori víg nők című operáját. TRÉFÁS István, ÁGOSTON Edit, BÁRDOS Anna, PÉCSVÁRY Gabriella, BOLLA Tibor, HOTTER József, BERCZELI Tibor, MARCZIS Demeter. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

554. Négyszemközt: A nótaszerzővel. == DN. 1965. okt. 28. 5. p.

A komponista, a népszerű énekesnő és a nótaszerző nyilatkozata - név nélkül.

555. Közös nyelvünk a komoly zene szeretete. Egyéves a Filharmónia Baráti Köre. == DN. 1965. nov. 3. 3. p.

A Kör elnökének nyilatkozata.

556. Négyszemközt: A színésznővel. = DN. 1965. nov. 4. 5. p.

557. xx Zenei Napló. == DN. 1965. nov. 18. 5. p.

HALÁSZ Béla és VÖNÖCZKY Endre orgona hangversenye a pécsi Liszt-teremben.

558. Zenei napló. PAULUSZ Elemér és VÁRNAGY Lajos hangversenye. == DN. 1965. nov. 25. 5. p.

A hegedűművész BRAHMS D-dúr hegedűversenyét adta elő, km.: a Pécsi Filharmonikus Zenekar.

559. A nyitott ablakok. NÓTI Károly zenés bohózata a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1965. nov. 28. - DN. Vas. Napló. 1. p. ill.

HOLL István, PÉTER Gizi, PÁSZTOR Erzsi, VÁRI Éva, SZABÓ Éva, MENDELÉNYI Vilmos, MESTER István, SZALMA Lajos, FALUDY László, FÜLÖP Mihály, SZIRMAI Otília. Vezényelt: KOVÁCS Zoltán.

560. Négyszemközt: A karvezetővel. == DN. 1965. nov. 30. 3. p.

561. Pécs zenei életének húsz évéről. == Jelenkor. VIII. évf. 11. sz. 1965. november. 1043-1047. p.

562. Zenei napló. Pécsi művészek. == DN. 1965. dec. 3. 2. p.

PALÁNCZ Tamás SEIBER Mátyás Klarinétversenyét szólaltatta meg. Km.: SASSY Iringó gordonka-, BORSAY Pál zongora, BOTVAY Henrik hegedűművész.

563. SIBELIUS. /1865 - 1957./ == DN. 1965. dec. 5. DN. Vasárnapi Napló. 3. p.

A finn zeneszerző születésének 100. jubileuma.

564. DONIZETTI. == DN. 1965. dec. 12. DN. Vas. Napló. 3.

Gaetano Donizetti életrajza.

565. Lammermoori Lucia. DONIZETTI operájának bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1965. dec. 19. DN. Vasárnapi Napló. 1. p. ill.

ÁGOSTON Edit, WÁGNER József, BOLLA Tibor, PÉCSVÁRY Gabriella, TRÉFÁS István, HOTTER József, CSONGOR József. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

566. Fischer Annie novemberi zongorahangversenyét el kellett halasztani a művésznő külföldi programja miatt.

567. Négyszemközt: az énekesnővel. == DN. 1965. dec. 24. 3. p.

568. xx Lucia - KÁROLYI Stefi. == DN. 1965. dec. 24. 4. p.

Új főszereplő a DONIZETTI operában. Vezényelt: NAGY Ferenc.

569. Két fiatal karmesterről. == DN. 1965. dec. 30. 5. p. ill.

DŐRY Miklós dr. a Pécsi Filharmonikus Zenekar,- KOVÁCS Zoltán a Nemzeti Színház karmestere.

570. Zenei Napló. == DN. 1966 jan. 13. 5. p.

FISCHER Annie zongora-, HALÁSZ Béla, VÖNÖCZKY Endre orgonaművészek, CSONGOR József tenorista, elkövetkező műsoraikról beszéltek. Benjamin BRITTEN zeneszerző a Missa Brevis magyarországi bemutatóját a Janus gimnázium leánykórusára bízta.

571. FISCHER Annie hangversenye.= = DN. 1966. jan. 18. 5. p. ill.

MOZART: c-moll fantázia, BEETHOVEN: Pathetique-szonáta, LISZT: h-moll szonáta, SCHUMANN: Fantasiestücke a műsoron.

572. Orgonaest. HALÁSZ Béla és VÖNÖCZKY Endre nagy közönségsikere. == DN. 1966. jan. 21. 3. 

Orgonaművészek műsora a Liszt-teremben.

573. FARKAS Gabi sanzonestje. == DN. 1966. jan. 22. 4. p.

A fiatal színművésznő az Ifjúsági Klubban.

574. Vezényelt: SÁNDOR János. == DN. 1966. jan. 26. 5. p.

A Pécsi Filharmonikus Zenekart a Liszt-teremben. A Nemzeti Színházban BEETHOVEN VIII. szimfóniáját és SZERVÁNSZKY klarinétszerenádját.

575. xx Portrék a hangszerboltban. == DN. 1966 jan. 27. 5. p. ill.

NOWOTARSKI István dombormű sorozatot készített egyes zeneszerzőkről.

576. Gondolatok Katyerina IZMAJLOVÁ-ról. == Jelenkor. 1965. január. 66-67. p.

SOSZTAKOVICS 1934-ben bemutatott operáját Kisvárosi Lady Machbeth címen vitte sikerre a pécsi opera együttes. ILLÉS Éva – CSER Tímea, MARCZIS Demeter, CSÁNYI János, WÁGNER József. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

577. xx Hangversenynapló. == DN. 1966. febr. 2. 3. p.

Hírek a Szimfonikus Zenekarok I. országos budapesti fesztiváljáról, melyen a KISZÖV zenekara HORVÁTH Gyula vezényletével lépett fel.

578. Zenei Napló. == DN. 1966. febr. 10. 5. p.

A Pécsi Állami Zeneiskola növendékeinek BARTÓK hangversenye, halálának 20. évfordulóján, DOBOS Lászlóné vezényletével.

579. Hiltrud FREUND és Klaus BÄSSLER hangversenye. == DN. 1966. febr. 11. 4. p.

A német hegedű-, és zongoraművész műsora a Liszt-teremben hangzott el.

580. SIROKAY Zsuzsanna és KÓRODI András hangversenye. == DN. 1966. febr. 15. 4. p.

A Pécsi Filharmonikus Zenekar KODÁLY: Concertóját adta elő, KÓRODI András vezényletével a Liszt-teremben.

581. xx Vizsgálat. Peter WEISS drámája a Művészeti Gimnázium előadásában. == DN. 1966.febr. 15. 5. p.

A rendezés HEGEDܘS Kálmán, a zenei összeállítás PAPP Zoltán munkája.

582. xx Kanadai zenei szakemberek Pécsett. == DN. 1966. febr. 16. 4. p.

Richard JOHUSTON, Harvey D. PERKIN a torontói egyetemről a Tanárképző Főiskolán.

583. Művészházaspárok: RÉTFALVI Sándor és FÜRTÖS Ilona. == DN. 1966. febr. 17. 5. p. ill.

Szobrász – szövő technikus a Művészeti Gimnázium tanárai.

584. Zdenek BRUDERHANS és BORSAY Pál koncertje. == DN. 1966 febr. 25. 4.

A fuvola- és a zongoraművész a Liszt-teremben adott hangversenyt.

585. Kórusaink életéből: A Liszt Ferenc Kórus. == DN. 1966. febr. 26. 5. p.

ANTAL György vezeti a 15. jubileumára készülő együttest.

586. xx Villáminterjú HOLÉCZY Ákossal. == DN. 1966. márc.1. 5. p.

Az együttes terveiről beszélt az együttes vezetője. Km.: AMBRUS Kyri, ARADSZKY László, NÉMETH István.

587. BACH: Máté Passió. == DN. 1966. márc. 2. 5. p.

A Liszt Ferenc Kórus és a Filharmonikus Zenekar hangversenye a Liszt-teremben Szólisták: BARLAY Zsuzsa, RÉTI József, WERNER Mária, BOLLA Tibor, MARCZIS Demeter. Vezényelt: ANTAL György.

588. xx Zenei Napló. == DN. 1966. márc. 9. 5. p.

SIBELIUS hangverseny a Liszt-teremben, vezényelt: Urpo PESONEN finn zeneigazgató.


589. Kórusaink életéből: A BARTÓK Béla Férfikar. == DN. 1966. márc. 10. 5. p. ill.

A LIGETI Andor vezette kórus terveiről.


590. A Jenufa és szerzője: JANÁCEK. == DN. 1965. márc. 12. DN. Vas. Napló. 1. p. ill.

Leos JANÁCEK 1854-1928. Életrajz és műismertető.

591. SIBELIUS - hangverseny. Vezényelt: Urpo PESONEN. == DN. 1966. márc. 15. 5. p. ill.

A Pécsi Filharmonikus Zenekart vezényelte a Liszt-teremben. Km. A Pécsi Liszt Ferenc Kórus, karigazgató ANTAL György.

592. A Szlovén Filharmonikusok hangversenye. == DN. 1966. márc. 16. 5. p.

A Pécsi Nemzeti Színházban Samo HUBAD karmester vezényelt. Km. Dejan BRAVNICAR hegedűművész.

593. Pénteken a Nemzeti Színházban Jenufa. Magyarországi ősbemutató.

= DN. 1966. márc. 17. 5. p. ill.== DN: 1966 márc. 20. DN. Vas. Napló. 1. p. ill.

ILLÉS Éva, BÁRDOS Anna, CSÁNYI János, PÉCSVÁRY Gabriella, CSONGOR József, MARCZIS Demeter.

594. Négyszemközt: A modellel. == DN. 1966. márc. 17. 5. p.

595. Pierre COLOMBO Pácsett. == DN. 1966. márc. 19. 5. p. ill.

A svájci karmester Budapest után BARTÓK művekkel szerepelt Pécsett.


596. Kórushangversenyek. == DN. 1966. márc. 22. 5. p.

Megyei dalos találkozó Szigetváron, pécsi kórusok részvételével.


597. Pierre COLOMBO és SZABÓ Csilla hangversenye. A Pécsi Filharmonikus Zenekar legszebb produkciója. = DN. 1966. márc. 23. 5. p. ill.

MOZART - BARTÓK - RAVEL - DUKAS művek hangzottak el.


598. A Dimov- vonósnégyes hangversenye. == DN. 1966. márc.25. 3. p.

Bolgár együttes pécsi vendégjátéka.


599. Ifjúsági ének-és zenekari találkozó Pécsett. == DN. 1966. márc. 29. 5. p. ill.

Két napos kórustalálkozó a Liszt-teremben.


600. Jeanne Marie DARRÉ és LUKÁCS Ervin hangversenye.== DN. 1966. márc. 30. 7. p.

A francia zongoraművésznő Liszt: Esz-dúr zongoraversenyét és Caesar FRANCK szimfonikus variációit adta elő. A Pécsi Filharmonikusokat LUKÁCS Ervin vezényelte a Liszt-teremben.


601. A Tanárképző Főiskola kórusainak hangversenye. == DN. 1966. márc. 31. 4.

Pécs, Liszt-terem. Vezényeltek: TILLAI Aurél, DOBÁK Pál. Szólisták:  RÖGÖZ Eszter, KOVÁTS András, GAÁL Mimi, MADARI Melinda.


602. II. Országos Kamarakórus Fesztivál Pécsett. = Magyar Zene. 1966. 3. sz. 296-299. p.

603. Kórusaink életéből. A Nagy Lajos és a Janus Pannonius gimnázium énekkara. == DN.1966. ápr. 7. 5. p.

IVASIVKA Mátyás karvezető a feladatokról, tervekről beszélt.

604. Liszt-díjasaink: ANTAL György.== DN. 1966. ápr. 10. - DN. Vas. Napló. 3. p.

Karnagy, szakiskolai igazgató.

605. xx Országos Kamarakórus Fesztivál Pécsett. Bemutatjuk kórusainkat. == DN. 1966. ápr.13. 5. p.

Kőbánya: ÖRDÖG László. Veszprém: ZSÍROSné PÁSZTOR Klára. Zalaegerszeg. Pécs: IVASIVKA Mátyás. Mohács: SAS Zsuzsa. KISZÖV: KIRÁLY László.


606. xx Országos Kamarakórus Fesztivál Pécsett. Bemutatjuk kórusainkat.

== DN. 1966. ápr. 14. 4. p.

Vác: BORGÁNYI Tibor. Budapest Juventus: CSÍK Miklós. Budapest ProMusica. Budapest Frankel Leó Művelődési Ház: VARGA Károly.


607. xx Országos Kamarakórus Fesztivál Pécsett. Bemutatjuk kórusainkat.

== DN. 1966. ápr. 15. 3. p.

Orosháza: SZOKOLAY Pál. - Szombathely: NÉMETH István. – Dunaújváros: VÖRÖS János. - Budapest: TÓTH Mihály.

608. Alexander PAVLOVIC és Andreja PRAGER szonátaestje. == DN. 1966. ápr. 15. 4. p.

Bolgár hegedűművészek műsora a Liszt-teremben.

609. xx Négy hangversenyen 117 kórusmű. Ma kezdődik az Országos Kamarakórus Fesztivál. == DN. 1966. ápr. 16. 3. p.

Helyszín a Liszt-terem.

610. xx Országos Kamarakórus Fesztivál Pécsett. Bemutatjuk kórusainkat. == DN. 1966. ápr.16. 3. p.

Miskolc: REMÉNYI János; Pécs: TILLAI Aurél - DOBOS László; Budapest Szilágyi Erzsébet gimnázium: KATANICS Mária.


611. Fél ezer dalos találkozója Pécsett. Fesztiváli mozaikok. == DN. 1966. ápr. 17. 5. p. ill.

Kamarakórus Fesztivál Pécs, Liszt-terem.

612. xx Befejeződött a Kamarakórus Fesztivál. == DN. 1966. ápr. 19. 5. p.

Eozin dzsámi a kórusoknak. Aranykoszorús énekkar lett a Pécsi Nevelők Háza Kamarakórusa.

613. xx A Lahti Férfikórus hangversenye. == DN. 1966. ápr. 20. 5. p.

Kelevi NIEMI vezényletével a kóruskultúra legszebb alkotásait szólaltatták meg a Liszt-teremben.

614. Mihail VAJMAN hegedű-estje. == DN. 1966. ápr. 22. 4. p.

Zongorán kísért: Maria KARANDASOVA.

615. A II. országos Kamarakórus-fesztivál után. == DN. 1966. ápr. 24. DN. Vas. Napló. 1. p.

FORRAI Miklós értékelése a záró ankéton.

616. Zenei Napló. == DN. 1966. ápr. 26. 5. p.

Dino CIANI zongoraművész hangversenye a Liszt-teremben.

617. HÄNDEL: Judás Makkabeus. == DN. 1966. ápr. 27. 5. p.

A Pécsi Filharmonikus Zenekar, Pécsi Liszt Ferenc Kórus hangversenye, ANTAL György vezetésével. Szólisták:. WERNER Mária, SÁNDOR Judit, BALLA Mária, SZŐNYI Ferenc, JÁMBOR László. Orgonán km.: HOLLAY Keresztély.

618. Ifjúsági hangverseny a Liszt-teremben. Bemutatók, kuriózumok, sokrétű, változatos műsor. == DN. 1966. máj. 3. 5. p.

Szegedi és pécsi gimnazisták műsora IVASIVKA Mátyás és dr. MIHÁLKA György vezetésével.

619. xx Pécsi sikerek a keszthelyi fesztiválon. == DN. 1965. máj. 4. 4. p.

Tanárképző Főiskola TILLAI Aurél, a Főiskola Kamarazenekara KOVÁTS András vezetésével adott műsort. A POTE hangszerszólistái érmesek lettek.

620. Mesél a bécsi erdő. Operettbemutató a Pécsi Nemzeti Színházban.

== DN. 1966. máj. 7. DN. Vas. Napló. 1. p.

CSEH Mária, MESTER István, FARKAS Gabi, FÜLÖP Mihály, PÉTER Gizi, HOLL István, BÁZSA Éva, SZALMA Lajos, VÁRI Éva, GYŐRY Emil. Vezényelt: DŐRY Miklós.

621. Harminckilenc éves hagyomány. Az Éneklő Ifjúság hangversenyei. == DN. 1966. máj. 10. 3. p. ill.

A Liszt-teremben és a Szabadtéri Színpadon léptek fel az együttesek.

622. Az öntevékeny énekkarok hangversenye. == DN. 1966. máj. 12. 4. p.

Janus Pannonius Leány kamarakórus IVASIVKA Mátyás; Madrigál Kórus, Pécsszabolcsi Bányászkórus JANDÓ Jenő; Nevelők Háza Kamarakórus DOBOS- TILLAI; Bartók Béla Férfikar LIGETI Andor vezetésével.

623. xx A jövő évad hangversenyei. Évadnyitó: Zrínyi oratórium. == DN. 1966. máj. 15. 4. p.

Előzetes az 1966-1967-es évadról.

624. Tüneményes virtuozitás. India zenéje Pécsett.= = DN. 1966. máj. 18. 5. p. ill.

Az együttes vezetőjének nyilatkozata a Liszt-teremben való fellépésük előtt.

625. A Liszt Ferenc Kórus előadásában. Oratórium Zrínyiről. Dr. VARGHA

Károly szövegkönyvére FARKAS Ferenc írta a zenét. = DN. 1966. máj. 19. 2. p. ill.

626. Pillangókisasszony. PUCCINI operájának felújítása a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1966. máj. 21. DN. Vas. Napló. 1. p. ill.

ILLÉS Éva, BOLLA Tibor, CSÁNYI János, HOTTER József, HORVÁTH Sári, BERCZELI Tibor, KANIZSAI László, VINCZE János. Km.: DUBA Ibolya szegedi vendégművész. Vezényelt: NAGY Ferenc.

627. Madrigál-est. == DN. 1966. jún. 15. 5. p.

A Pécsi Építők Kórusát JANDÓ Jenő vezényelte a Városi Művelődési Házban.

628. xx Zenei Napló. == DN. 1966. jún. 18. 5. p.

A Zeneművészeti Szakiskolások diplomakoncertje a Liszt- teremben.

629. Nicano ZABALETA hárfaestje. == DN. 1966. jún. 20. 5. p.

630. xx Előtanulmány a Julius Césarhoz. HŽNDEL szülővárosában ismertetik és számon tartják Pécs zenei életét. = DN. 1966. jún. 22. 5. p.

ANTAL György és PAULUSZ Elemér képviselték Halléban Pécset.

631. xx STRAUSS-est a Szabadtérin. Vezényel Rudolf HANZL. == DN. 1966. jún. 25. 5. p. ill. == DN. 1966. jún. 29. 5. p.

Bécsi vendégkarmester vezényelte a Pécsi Filharmonikus Zenekart.Km.:GENCSI Sári és SZABÓ Miklós.

632. A színház zenés műsorairól. == DN. 1966. jún. 26. DN. Vas. Napló. 1. p.

A Pécsi Nemzeti Színház éves tevékenységéről.

633. Művészházaspárok: POLGÁR Marianne - SZESZTAY Zsolt. == DN. 1966. jún. 30. 3.

Zongoraművész - zenetanár, karvezető.

634. II. Országos Kamarakórus Fesztivál Pécsett. = Magyar Zene. VIII. évf. 3. sz. 1966. június.

635. Szép előadás volt. A Lammermoori Lucia a Szabadtéri Színpadon. == DN. 1966. júl. 5. 4. p.

RADNAI György, ÁGAY Karola, az Állami Operaház vendégművészei. WÁGNER József, TRÉFÁS István, HOTTER József, CSIDA Gizella. Vezényelt: PAULUSZ Elemér.

636. xx Zenei Napló. = DN. 1966. júl. 9. 5. p. == DN. 1966. júl. 12. 3. p. ill.

Öntevékeny énekkarok országos minősítése. - ERNSTER Dezső operaénekes vendégszereplése szülővárosában Pécsett, a Zsinagógában. Oratórium- részleteket és dalokat énekelt.

637. xx Baranyai körműsor. Hangverseny a szigetvári dzsámiban, a siklósi várkápolnában és az abaligeti barlangban. == DN. 1966. júl. 16. 5. p.

Pécsváradi Zengő Leány-kamarakórus VÁRNAI Ferenc vezetésével.

638. A próbajáték sikerült. Pécsi fagottos az Operaház zenekarában. ifj. JANDÓ Jenő a Prágai Rádió zenei versenyének döntőjébe került. == DN. 1966. aug. 3. 3. p.

KESZLER György fagott művész.

639. Pécsiek a Zeneakadémián. == DN. 1966. aug. 5. 3. p.

KOVÁTS Kolos ének-, DEÁKY István zongoraszakon folytathatja tanulmányait.

640. Látogatás SWIERKIEWICZ Róbertnél. == DN. 1966. aug. 7. DN. Vasárnapi Napló. 3. p. ill.

ZRÍNYI Miklós drámáját linóleummetszeten örökítette meg a grafikus, keramikusművész.

641. xx Dombormű ERNSTER Dezsőről. == DN. 1966. aug. 9. 4. p. ill.

NOWOTARSKI István harkányi szobrász műtermében.

642. xx Hanglemezfigyelő. Népszerű a Musica Hungarica. == DN. 1966. aug. 9. 5. p.

Teljes operalemezek. Marlene DIETRICH sanzonjai a pécsi hanglemezboltban.

643. Új zeneművek bemutatója a szigetvári évfordulón. == DN. 1966. aug. 14. DN Vas. Napló. 1. p.

FARKAS Ferenc zeneszerző, dr. VARGHA Károly szövegére: Laudatio Szigethiana a 400. évforduló tiszteletére.

644. xx Bérletsorozat Szentlőrincen. Egyfelvonásosok a klasszikusoktól a modern drámáig. == DN. 1966. aug. 21. 5 p.

645. xx A lándzsák ritmusa. == Baranyai Vasárnapok. 1966. szeptember.

SWIERKIEWICZ Róbert.

646. A magyar zene meghódítja a finneket. Zenei tábor Lahtiban. == DN. 1966. szept. 4. 5. p.

A Psalmus Hungaricus a lahti énekkar programjában. Jövőre Pécsre jönnek a finn fiatalok? VASS Ágnes, BENYÁCS Zoltán, JÁVOR László és ANTAL György képviselte Pécs városát Finnországban.

647. Laudatio Szigethiana. == DN. 1966. szept. 4. DN. Vasárnapi Napló. 3. p.

Beszélgetés FARKAS Ferenccel a Szigetvár dicsérete c. oratórium szerzőjével.

648. FERENCSIK János vezényel. Szigetvár dicsérete. »A zene önmagáért fog beszélni« - mondta a világhírű karnagy a Liszt-teremben tartott próbán. == DN. 1966. szept. 8. 5. p. ill.

649. A hősök dicsérete. BÁRDOS-, KARAI-, HALMOS- művek bemutatója a ZRÍNYI ünnepségeken. == DN. 1966. szept. 10. 3. p.

A zeneszerzők díjat nyertek a kórusművek kategóriában.

650. Nagyszámú közönség a hangversenyeken. == DN. 1966. szept. 13. 2. p. ill.

Szigetvár jubileumi ünnepségeiről.

651. xx Zenei Napló. == DN. 1966. szept. 17. 5. p.

Kezdődik a pécsi hangversenyévad.

652. Bemutatjuk: KELEMEN Márta - VÁRHEGYI Márta - SZABADI József – KRÉMER József. == DN. 1966. szept. 18. DN. Vas. Napló. 3. p. ill.

A Pécsi Nemzeti Színház új operaénekesei.

653. xx Ma este hangverseny a Liszt-teremben. A rijekai Opera Szimfonikus

Zenekara Pécsett.= = 1966. szept. 24. 4. p.

Vezényelt: Vladimir BENIC. Zongorán km.: Vladimir KRPAN.

654. xx Pécsi művész házaspárok. Zenei kurzuson Nizzában. == DN. 1966. szept. 24. 5. p. ill.

GAÁL Mimi - KOVÁTS András

655. Emlékezés két pécsi muzsikusra. == DN. 1966. szept. 25. DN. Vas. Napló. 4. p. ill.

AMTMANN Prosper és WEIDINGER Imre.

656. xx A pécsi fúvószenekarok napja. Feléledő hagyományok. Ünnepség és hangverseny a Sétatéren. == DN. 1966. szept. 27. 5. p. ill.

MSZB: GORRIERI Ferenc, MÉV.: TÖLGYESI Tibor, Pécs-Bajai Helyőrségi zenekar: HALÁSZ János, és a Gyárvárosi Ált. Iskola: RAJNAI Henrik vezetésével.

657. Péntek este premier. Csárdáskirálynő - új felfogásban. == DN. 1966. szept. 29. 5. p. ill.

PAULUSZ Elemér a főpróbáról nyilatkozik.

658. xx A Pécsi Liszt-kórus előadása a filmszemle vendégeinek. == DN. 1966. szept. 30. 4. p.

Változatos műsor ANTAL György vezényletével.

659. Csárdáskirálynő. KÁLMÁN Imre operettjének felújítása a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1966. okt. 2. DN. Vas. Napló. 1. p. ill.

VÁRHEGYI Márta, SZABADI József, KRÉMER József, TAKÁCS Margit, SZABÓ Samu, VÁRI Éva, MENDELÉNYI Vilmos. Vezényelt: PAULUS Elemér.

660. xx A Liszt-Bartók zongoraverseny győztesei. == DN. 1966. okt. 4. 5. p.

ANTAL Imre I.-, TORMA Gabriella III.-, LUX Erika IV.- és KISS Gyula IV. díj.

661. xx Gazdag hangverseny - program.- Kilenc nagyzenekari est. – Külföldi vendégművészek. - Emelkedik az iskolai bérletek száma. = DN. 1966. okt. 8. 5.

Az évad zenei programjaiból.

662. Meditáció a Csárdáskirálynő ürügyén. = DN. 1966. okt. 15. 5. p.

Második szereposztásban CSEH Mária, KELEMEN Márta és a karmester, KÁROLY Róbert.

663. Zenei Napló. FARKAS Ferenc-hét a pécsi rádióban. = DN. 1966. október 20. 5. p. ill.

Hangszalagon a szerző Szigetvár dicsérete című oratóriuma.

664. xx A V i l n a i Kórus hangversenye. = DN. 1966. okt. 27. 5. p.

A litván férfikórust Jozuas VANAGAS vezényelte a Liszt-teremben.

665. A Román Madrigálkórus hangversenye Pécsett. == DN. 1966. okt. 30. DN. Vas. Napló. 1. p. ill.

Marin CONSTANTIN vezényelt a Liszt-teremben.

666. Négyszáz nap S u o m i- ban. == DN. 1966. nov. 2. 3. p. ill.

KRIZSIK Ali, KÉSZ József, VERESS Sándor tánczenészek.

667. Dunaparti randevú. FÉNYES Szabolcs zenés vígjátékának bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. ==DN. 1966. nov. 13. DN Vas. Napló. 1. p. ill.

VÁRI Éva, MENDELÉNYI Vilmos, TAKÁCS Margit, PAÁL László, GALAMBOS György, FALUDY László, LABANCZ Borbála, KELEMEN Márta. Vezényelt: KÁROLY Róbert.

668. HÄNDEL. == DN. 1966. nov. 20. DN. Vas. Napló. 3. p.

Georg Friedrich HŽNDEL: 1685-1759.

669. Arvid JANSZONSZ és BODA Eszter. A MÁV Szimfonikusok hangversenye Pécsett. == DN. 1966. nov. 22. 5. p.

Szovjet karmester a Budapesti MÁV Szimfonikusok élén. Közreműködött: BODA Eszter hegedűművész.

670. Julius Caesar. HÄNDEL operájának bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban. == DN. 1966. nov. 27. DN. Vas. Napló. 1. p. ill.

Szólisták: MARCZIS Demeter, ÁGOSTON Edit, ERCSE Margit, MOLNÁR Miklós, Vezényelt.: PAULUSZ Elemér.

671. Koncert előtt. NÉMETH Gyula és KADOSA Pál hangversenye. == DN. 1966. dec. 18. 4. p. ill. = DN. 1966. dec. 20. 5. p.

KADOSA Pál zongoraművész, zeneszerző pécsi vendégszereplése.A Pécsi Filharmonikus Zenekart NÉMETH Gyula vezényelte.

672. xx Év végi beszélgetések. Mit várnak 1967-től? Új formát ölt a hangszeres oktatás. - Korszerűsítik a Városi Művelődési Házat. - A Faust lesz azév első operabemutatója.== DN. 1966. dec. 31. 3. p.

ANTAL György, BALÓ István, PAULUSZ Elemér.

673. Megtalálták számításukat. == DN. 1967. jan. 5. 5. p.

SZÉP Lehel és VÁRDAI Éva sellyei házaspár fogja össze a falu kulturális életét.

674. A szomszéd népek dalai. A bécsi muzsika. == DN. 1967. jan. 12. 5. p. ill.

KOCSIS Albert hegedűművész, SZABÓ Csilla zongoraművész és BARTHA Alfonz operaénekes hangversenye a középiskolásoknak a Liszt-teremben.

675. Alexandra. SZIRMAI Albert nagyoperettjének bemutatója a Pécsi Nemzeti Színházban.= DN. 1967. jan. 15. DN. Vas. Napló. 1. p. ill. == DN. 1967. jan. 17. 4. p.

CSEH Mária - VÁRHEGYI Márta; kettős szereposztás. MESTER István, MENDELÉNYI Vilmos, VÁRI Éva, SZALMA Lajos, FALUDY László, BÁZSA Éva, BARACSI Ferenc, BŐSZE György, KUTAS Béla, SZÍVLER József, FÜLÖP Mihály. Vezényelt: DŐRY Miklós.

676. GERGELY Ferenc és SZIKLAI Erika koncertje.== DN. 1967. jan. 20. 4. p.

GERGELY Ferenc orgona, SZIKLAI Erika énekművész műsora a Liszt-teremben.

677. Újra Pécsett! Találkozás Dejan BRAVNICAR-ral. == DN. 1967. jan. 21. 4. p. ill. = DN. 1967. jan. 25. 5.

A Pécsi Filharmonikusok legérdekesebben összeállított műsorán. Percekig tartó taps. Dejan BRAVNICAR elbűvölte a pécsi közönséget. MAHLER- dalokat énekelt SÁNDOR Judit. Vezényelt :PAULUSZ Elemér.

678. A KISZÖV Szimfonikus Zenekarának hangversenye. == DN. 1967. jan. 31. 4. p.

Liszt-teremben vezényelt: Hans AUENMÜLLER, NDK.

679. Zenei tájékoztató. 1967. jan. - júl.; szept. - dec.

A tájékoztatókban a felsorolt hónapok komolyzenei műsorait ismertette dr. NÁDOR Tamás. Zenészekről, énekesekről, zeneszerzőkről, stb.

680. A Mecsek Kórus hangversenye. == DN. 1967. febr. 4. 5. p.

Az újjáalakult kórust TILLAI Aurél vezényelte a Liszt-teremben.

681. Világszerte játsszák műveit. Koncert előtt KÓSA Györggyel. BARTÓK Béla tanítványa Pécsett. == DN. 1967. febr. 8. 5. p.

A 70 éves zongoraművész, zeneszerző régi pécsi élményeiről beszélt.


682. A hét zenei krónikája. == DN. 1967. febr. 12. DN. Vas. Napló. 1. p.

A Mecsek Kórus hangversenye. - KÓSA György zongoraművész,zeneszerző szerzői estje. Közreműködött a Pécsi Nevelők Háza Kamarakórusa, TILLAI Aurél vezetésével.


683. A hét zenei krónikája. == DN. 1967. febr. 19. DN. Vas. Napló. 1. p.

SAS Zsuzsa VÁRNAI Ferenc műveit vezényelte Mohácson.


684. Zenei Napló. Farsangi tánczene. A román Electrecord zenekar Pécsett.== DN. 1967. febr. 22. 5. p. ill.

A Pécsi Nemzeti Színházban.


685. Színházi bemutató Pécsett. Faust.== DN. 1967. febr. 26. DN. Vas. Napló. 1. p. ill.

HALMAI László, MARCZIS Demeter, BÁRDOS Anna, CSER Tímea, ERCSE Margit, BOLLA Tibor, HORVÁTH Eszter, SZABADI József. Vezényelt.: PAULUSZ Elemér.


686. Gyermekopera ősbemutatója Mohácson. A halászlegény titka.== DN. 1967. febr. 28. 5.

BOJTÁR László mohácsi zeneszerző négy felvonásos gyermekoperája.


687. A hét zenei krónikája. == DN. 1967. márc. 5. DN Vas. Napló. 1. p.

A váci Vox Humana Vegyes kar, MAKLÁRI József vezetésével. - Jacque KLEIN zongoraművész koncertje a Liszt-teremben.


688. KODÁLY Zoltán. /1882-1967./ == DN. 1967. márc. 7. 3. p. ill.

KODÁLY Zoltán halálára.


689. Naszreddin kalandjai. Bemutató a Pécsi Gyermekszínházban. == DN. 1967. márc. 19. DN. Vas. Napló. 3. p.

RÁNKY György zenéjét dr. DŐRY Miklós vezényelte. Km.: GYŐRY Emil, HAUMANN Péter, GALAMBOS György, BÁLINT András, BERCZELI Tibor, SZALMA Lajos.


690. Zenélő órák Pécsről Baranyában lesz a pedagógus kórusfesztivál. == DN. 1967. márc. 23.5. 

TV közvetítés a Liszt-teremből.


691. A hét zenei krónikája. = DN. 1967. márc. 26. DN. Vas. Napló. 1. p.

A Bartók vonósnégyes kamaraestje. - A Pécsi Filharmonikusok élén Jorma PANULA finn karmester.


692. xx Ének-, zenetagozatos iskolák kórusai Pécsett. = DN. 1967. márc. 31. 5. p.

Három napos kórustalálkozó a Liszt-teremben.

693. My fair Lady. Bemutató a Pécsi Nemzeti Színházban. = DN. 1967. ápr. 3. DN. Vas. Napló. 1. p. ill. BÁNFFY György, VÁRI Éva, VÁRADY Szabolcs, PAÁL László, BÁZSA Éva, TAKÁCS Margit, MESTER István. Vezényelt: NAGY Ferenc.


694. xx Ma délben indul a Liszt Kórus. - VERDI Requiemje Pécsett.== DN. 1967. ápr. 14. 4. p.

A finnországi Lahtiba, ANTAL György vezetésével Viszonzásul a lahti kórus egy VERDI művel jön Pécsre, ahol a Liszt Ferenc Kórus lesz a közreműködő.

695. A hét zenei krónikája. == DN. 1967. ápr. 16. DN. Vas. Napló. 1. p. A Pécsi Filharmonikus Zenekart SULYOK Tamás vezényelte. Szólista:KOVÁCS Imre fuvolaművész. MOZART: g-dúr fuvolaversenyét és BEETHOVEN III. szimfóniáját szólaltatták meg.

696. xx Forró siker Lahtiban. Hazaérkezett a Liszt-kórus. Tapsvihar és virágeső

a hangversenyek után. Dr. NÉMETH Lajos a tanácsi küldöttség útjáról.== DN. 1967. ápr. 26. 3.

697. Jubilál a Pécsi Éneklő Ifjúság. Felemelő szépségű dalos találkozó. == DN. 1967. máj. 10. 5. p. ill.

Négy évtized emlékeit bemutató kiállítás - Kétnapos hangverseny program. - Több ezer dalos a Széchenyi téren.

698. A hét zenei krónikája. == DN. 1967. máj. 14. DN. Vas. Napló. 1. p.

A Lahti Oratóriumkórus viszonozta a pécsiek látogatását. Urpo PESONEN vezényelte a közreműködő Pécsi Filharmonikus Zenekart.

699. xx Vendégkarmesterünk: Carlo BAGNOLI.== DN. 1967. máj. 21. 4. p.

Első fellépése Magyarországon; Debrecen után Pécsett.



 

 



 

 

 



 

 

 

 

 

 

---

 

Asztali nézet